کاربرد هر مدل سنگ

/ / مقالات
C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\malone-masonry2-1024x768.jpg

از جمله ویژگی‌های سنگ‌های ساختمانی می‌توان به مواردی همچون مقاومت بالا، دوام زیاد، جلاپذیری مناسب، مقاومت ضربه‌ای و سایشی بالا، قابلیت صیقل خوردن و برش، ثبات رنگ، قابلیت شستشو، مقاوم در برابر رطوبت، مقاومت در برابر حرارت، داشتن پایداری خمشی و کششی مناسب، غیرقابل نفوذ بودن، پایداری فشاری بالا، مقاوم در برابر تغییرات آبجوی، مقاوم در برابر مواد قلیایی و اسیدی نام برد. همین ویژگی‌های منحصر به فرد سنگ‌ها باعث شده است که از گذشته تا به امروز از سنگ‌ها به عنوان یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمانی در ساختمان‌های ساخت بشر برای دیوار، نما، زیرسازی، کف، تزئینات و غیره استفاده شود.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\crushed-stone.jpg

کاربردهای مختلف سنگ در صنعت ساختمان

کف‌پوش و راه‌پله‌ها

مسلما سنگ‌هایی که در بخش کف‌پوش‌ها و راه‌پله‌ها استفاده می‌شود، باید دارای مقاومت بالا در ضربه و سایش باشند،زیرا این سنگ‌ها همیشه در معرض این دو مورد قرار می‌گیرند. از دسته سنگ‌هایی که معمولا برای این کار مناسب هستند، می‌توان به سنگ‌های رسوبی و دگرگونی اشاره کرد. علاوه بر موارد یاد شده، سنگ‌های به کار رفته در بخش کف ساختمان‌ها باید دارای تخلخل کمی باشند تا در صورت شستشوی کف ساختمان به وسیله مواد شوینده بازی و اسیدی، تاثیر منفی کمتری روی سنگ‌های استفاده شده بگذارد. از جمله سنگ‌هایی که این شرایط را دارا می‌باشند، می‌توان به سنگ‌های گرانیت و مرمریت اشاره نمود.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\stone-staircases-advantages-thumb-1.jpg

نماکاری

معمولا برای نماهای ساختمان از سنک‌های مقاوم و پایدار استفاده می‌شود تا بتوانند در مقابل شرایط محیطی مختلف مقاوم بوده و دچار آسیب نشوند. شرایط مختلف آب و هوایی مانند تابش مستقیم خورشید، گرد و خاک، سرمای شدید، آلودگی هوا و باران‌های اسیدی از جمله مواردی هستند که در پایداری سنگ تاثیر می‌گذارند. با توجه به توضیحات داده شده، سنگ تراورتن گزینه مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان محسوب می‌شود، زیرا خصوصیات فوق را دارا می‌باشد.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\Fasadna-oblicovka-ul.-Lisets-slider.jpg

دیوار و شالوده

معمولا سنگ‌هایی که برای دیوارها و شالوده‌ها استفاده می‌شوند به صورت نامنظم چیده شده و برای پر کردن فضاهای میانی آنها از تکه‌های ریزتر استفاده می‌کنند. انواع سنگ‌های متخلخل که لایه‌ای بوده و قابلیت انحلال بالایی دارند، برای دیوارها و شالوده‌ها مناسب نیستند. اما در عوض سنگ‌هایی که در مقابل فشار بالا مقاوم بوده و سخت هستند، برای این کار مناسب خواهند بود. ماسه سنگ‌ها و سنگ‌های آهکی گزینه‌های مناسبی برای استفاده در دیوارها و شالوده‌ها محسوب می‌شوند.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\How-to-Build-a-Stone-Wall-That-Can-Stand-the-Test-of-Time-fb.jpg

دیوارهای داخلی

به کارگیری سنگ برای استفاده در دیوارهای داخلی ظاهری بسیار جذاب و زیبا به کار می‌دهد. اصولا از سنگ برای دیوارهای داخلی سرویس‌های بهداشتی، سالن‌های غذاخوری، محیط‌های اداری و فروشگاه‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سنگ‌های به کار رفته بر روی دیوارهای داخلی باید ظاهری جلاخورده داشته باشند و تخلخل در آنها کم باشد، تا بر اثر شستشو دچار آسیب نشوند.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\pietra-grey-stonesize-furniture-1-800x537.jpg

پوشش بام

اگر چه امروزه از سنگ‌ها برای پوشش بام‌ها استفاده نمی‌شود، اما در حال حاضر می‌توان در برخی نقاط کشور این نوع پوشش‌ها را دید. سنگ‌های مخصوص پشت بام باید سبک بوده و تخلخل نداشته باشند و همچنین غیرقابل نفوذ بوده و مقاومت خمشی زیادی داشته باشد. علاوه بر این موارد باید بتوان آنها را به لایه‌های نازک و مسطح تقسیم کرد. از دسته سنگ‌هایی که برای این منظور استفاده ‌شده است، می‌توان به میکاشیست‌‌ها و شیست‌های کلریتی اشاره نمود.

دکوراتیو

سنگ‌هایی که دارای رنگ و ظاهری مناسب هستند و دارای مقاومت بالا و پایداری کششی و خمشی لازم می‌باشند، در داخل ساختمان به عنوان سنگ‌های تزئینی استفاده می‌شوند. از این سنگ‌ها معمولا برای تزئینات دور ستون، شومینه، پنجره و در استفاده می‌شود. از مهمترین دسته سنگ‌هایی که برای این کار استفاده می‌شوند، سنگ آنتیک است.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\unnamed.jpg

معرفی سنگ‌های ساختمانی

سنگ گرانیت

از سنگ‌های آهکی معمولا برای دیوار، کف‌پوش، ستون و نما استفاده می‌شود. گرانیت از نوع سنگ آذرین است که دارای چگالی بالا و مقاومت زیاد است. این سنگ غیرقابل نفوذ است و در مقابل نفوذ آب و ضربه مقاومت زیادی دارد. سطح صیقل داده این نوع سنگ‌ها جلوه‌ای شگرف به محیط اطرافش می‌دهد.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\unnamed (1).jpg

سنگ کوارتزیت

از این نوع سنگ‌ها معمولا برای استفاده در نما، دیوار، راه‌پله و کف‌پوش استفاده می‌شود. این نوع سنگ در برابر هوازدگی مقاوم بوده و قیمت آن نسبت به بقیه سنگ‌ها مناسب‌تر است. این سنگ شباهت‌هایی با سنگ گرانیت دارد ولی نسبت به آن دارای مقاومت بیشتری است. ظاهر کوارتزیت‌ها بلوری شکل می‌باشد و دارای رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای سوخته و خاکستری می‌باشد.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\amazon-green-quartzite-new-slabs-stocked201910231735501216451.jpg

سنگ مرمر

سنگ مرمر قابلیت صیقل‌پذیری بالا و سطحی آینه‌ای دارد. از این نوع سنگ‌ها به دلیل رنگ‌های متنوع و زیبا و جلای زیاد آن برای استفاده در دکوراسیون داخلی، ستون، کف‌پوش، راه‌پله و کلا تزئینات داخلی ساختمان استفاده می‌شود. استفاده از این سنگ به علت مقاومت کم آن در مقابل آلودگی و رطوبت باعث شده است که از آن برای نما استفاده نشود. این نوع سنگ دارای رنگ‌های زرد، قرمز، سفید، ارغوانی، سبز و خاکستری است. شایان ذکر است که این نوع سنگ از قمت بالایی نسبت به سایر سنگ‌ها برخوردار است، به همین دلیل استفاده از آن را کمتر کرده است.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\Green-Onyx-Slab.jpg

سنگ مرمریت

این نوع سنگ آب را حذب نمی‌کند و مقابل باران‌های اسیدی و هوازدگی مقاومت کمی دارد. به همین دلیل معمولا از این سنگ در داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود. از انواع این سنگ می‌توان به سنگ مرمریت کوه سفید، خوی، هرسین، دهبید، شیراز، کاوش کرمان و کویر کاشان اشاره کرد. این نوع سنگ‌ها به سه دسته سنگ کریستال، ابری و چینی تقسیم‌بندی می‌شوند.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\photo_2019-07-25_17-15-23.jpg

سنگ تراورتن

از این نوع سنگ بیشتر برای نماکاری استفاده می‌شود. از آن برای تزئینات داخلی نیز در مناطق گرمسیری استفاده می‌شود. این نوع سنگ خود به چند دسته تقسیم می‌شود که می‌توان به استالاگمیت و استالاکتیت اشاره کرد. از معروف‌ترین سنگ‌های تراورتن می‌توان به سنگ حاجی آباد اشاره کرد که در دنیا مطرح است. این نوع سنگ دارای طرح ابر و باد و به شکل موج‌دار می‌باشد و دارای قابلیت برش کاری مناسبی است.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\IMG_3025-e1529760669309.jpg

ماسه سنگ

این نوع سنگ به علت تطبیق پذیری زیاد به درد کار در داخل و خارج ساختمان می‌خورد. از این نوع سنگ‌ها در پاسیو، بالکن، دیوار، سقف و حتی استخرها استفاده می‌شود. این نوع سنگ جزو دسته سنگ‌های رسوبی به شمار می‌رود که از اتصال دانه‌های سیلیسی ایجاد شده است. این نوع سنگ‌ها معمولا در رنگ‌های خاکستری، زرد، قهوه‌ای مایل به قرمز، قرمز و قهوه‌ای موجود است.

سنگ آنتیک

این نوع سنگ در دسته سنگ‌های دکوراتیو قرار می‌گیرد و از قرارگیری سنگ‌های تراورتن در کنار هم تشکیل می‌شود. از این نوع سنگ برای تزئینات داخلی ساختمان‌ها بیشتر استفاده می‌شود.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\unnamed (2).jpg

سنگ گابرو

از این نوع سنگ معمولا برای ساخت کانتر کابینت، نما، کف‌پوش و سنگ‌های تزئینی برای استفاده در داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود. مقاومت این نوع سنگ در مقابل هوازدگی بالا است، به همین دلیل برای کف‌پوش و نما نیز از آن استفاده می‌شود. این سنگ یک نوع سنگ آذرین درونی است که تیره رنگ و دارای بافت درشت است. رنگ‌های این نوع سنگ معمولا سیاه، سبز و خاکستری مایل به سبز می‌باشد.

سنگ دیوریت

از این نوع سنگ برای

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\unnamed (4).jpg

نما و کف‌پوش و راه‌پله استفاده می‌شود. این نوع سنگ دارای رنگ ‌های خاکستری مایل به سبز، خاکستری تیره و خاکستری است.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\Granodiorite_fine-grained.jpg

سنگ ازاره یا تیشه

از این نوع سنگ بیشتر برای جلوگیری از رطوبت در دیوارها استفاده می‌کنند، که معمولا در پایین دیوارها می‌توانید آنها را مشاهده کنید.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\unnamed.jpg

سنگ گیوتین یا قیچی

این نوع سنگ جزو دسته سنگ‌های دکوراتیو شناخته می‌شود. از این نوع سنگ در طراحی نما و دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. این نوع سنگ معمولا از ترکیب تکه سنگ‌های تراورتن و موارد رزینی ایجاد می‌شوند.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\Gyotin1-1.jpg

سنگ بادبر یا مالون

از این نوع سنگ در نماهای خارجی ساختمان، پل، تونل و کاربردهای اینچنینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\New folder\malone-masonry2-1024x768.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *