نحوه تشخیص سنگ نا‌‌مرغوب

/ / مقالات

سنگ‌‌ها مواد هستند که کاربرد‌‌های مختلفی در زمینه‌‌های مختلف دارند. سنگ‌‌ها در رشته‌‌هایی مانند پزشکی، صنایع، تزیینی، ساختمانی و غیره کاربرد‌‌های بسیاری دارند.

بسیاری از سنگ‌‌ها از لحاظ خصوصیات ظاهری به یکدیگر شباهت بسیار دارند، اما تنها افرادی که در این زمینه داراری تخصص و دانش و آگاهی هستند می‌‌توانند نوع سنگ‌‌ها، جنس، کیفیت و درجه‌‌ی اصالت سنگ را تشخیص دهند.

اگر شما از جمله افرادی هستید که تعداد محدودی از انواع سنگ‌‌ها را می‌‌شنا‌‌سید و یا اطلاعات کمی در‌‌باره‌‌ی این صنعتدارید و قصد خرید و یا فروش سنگ را دارید، به شما خواندن این مطلب را پیشنهاد می‌‌کنیم.

خرید سنگ

برای خرید سنگ مناسب در ابتدا باید مشخص کنید سنگ را برای چه منظور‌‌ی احتیاج دارید. سنگ‌‌ها مصارف گوناگونی دارند و نسبت به کاربرد‌‌شان باید ویژگی‌‌های متفاوت و خاصی داشته باشند.

سنگ یک محصول طبیعی است که تولید آن در طبیعت انجام می‌‌شود و توسط انسان‌‌ها شناسایی، جمع‌‌آوری و فر‌‌آوری می‌‌شود.

مراحل مختلفی از زمان استخراج سنگ تا مرحله‌‌ی ساب زدن و پو‌‌لیش سنگ باید طی شود تا بتوان از سنگ‌‌ها استفاده‌‌های دلخواه را کرد. برای سنگ‌‌های گوناگون در معادن و مکان‌‌های گوناگون نوع و روش استخراج متفاوت است. هم‌‌چنین مراحل فر‌‌آوری سنگ‌‌ها در کیفیت سنگ و قیمت آن بسیار تاثیر‌‌گذار می‌‌باشد.

اگر شما قصد خرید سنگ ساختمانی را دارید ما در ادامه نکات و موارد‌‌ی که دانستن آن برای یک خرید درست و تشخیص سنگ نا‌‌مرغوب واجب است را برای شما توضیح می‌‌دهیم.

در سنگ‌‌های ساختمانی باید به این نکته توجه داشته باشید که به طور مثال خرید سنگ نما با خرید برای سنگ کف و یا دیوار متفاوت است و باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید.

انواع سنگ ساختمانی

در ابتدا برای تشخیص سنگ نا‌‌مرغوب و مرغوب ساختمانی باید بگوییم که سنگ باید بدون ترک، شیار، شکستگی، ورقه‌‌های سست، پوسیدگی، خلل و فرج باشد.

برای تشخیص سنگ مرغوب تعدادی از کارشناسان راه‌‌حل بسیار ساده‌‌ای را معرفی کرده‌‌اندکه هر‌‌کسی می‌‌تواند از آن استفاده کند. بدین ترتیب که اگر سنگی را با یک جسم فلزی به آن ضربه بزنید و صدایی شبیه به صدای شیشه بدهد می‌‌توان گفت این سنگ بدون ترک و پوسیدگی و غیره است.

برای سنگ‌‌‌های ساختمانی خاصیت جذب آب باید تا حد ممکن پایین باشد، این خاصیت به‌‌خصوص برای سنگ‌‌های مورد استفاده در محیط‌‌هایی مانند آشپزخانه، سرویس‌‌های بهداشتی و حمام‌‌ها و هم‌‌چنین برای سنگ‌‌هایی با رنگ روشن بسیار مهم می‌‌باشد.

ترگ سنگ

هر‌‌چقدر میزان مقاومت سنگ در برابر شرایط آب و هوایی و تغییرات جوی بالاتر باشد، بهتر است. برای سنگ‌‌هایی که در نمای خارجی ساختمان استفاده می‌‌شوند این ویژگی خصوصیت بسیار مهمی می‌‌باشد. سنگ‌‌هایی که در برابر سرما، گرما، رطوبت و نور خورشید مقاومت خوبی ندارند گزینه‌‌ی مناسبی برای سنگ نمای خارجی ساختمان نمی‌‌باشند زیرا پس از گذشت مدت کوتاهی دچار آسیب می‌‌شوند و باید تعویض شوند که در این صورت زمانو هزینه‌‌ هدر می‌‌رود.

ترک سنگ در نمای خارجی

مقاومت در برابر مواد سایشی و شیمیایی از دیگر ویژگی‌‌ سنگ‌‌های ساختمانی می‌‌باشد. به طور مثال اگر سنگی را برای سرویس بهداشتی، حمام و یا برای کف محیط‌‌های پر‌‌رفت و آمد احتیاج دارید باید مقاومت سنگ در برابر مواد شیمیایی و سایشی بالا باشد، در غیر این صورت رنگ سنگ از بین می‌‌رود و زمان مصرف آن نیز کاهش می‌‌‌یابد.

کاربرد سنگ‌‌های مختلف در ساختمان‌‌سازی

در ادامه به صورت خلاصه به تعدادی از سنگ‌‌های پر‌‌مصرف در زمینه‌‌ی ساختمان‌‌سازی و دکوراسیون همراه با کاربرد‌‌ها‌‌یشان اشاره خواهیم کرد.

 • سنگ گرانیت: این سنگ از جمله سنگ‌‌های سخت و با‌‌دوام می‌‌باشد که مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و جذب آب پایینی نیز دارد. استفاده از این سنگ در محیط‌‌های صنعتی بسیار مناسب می‌‌باشد.

کاربرد این سنگ در نمای ساختمان، کف‌‌سازی، پیاده‌‌رو سازی، راه‌‌سازی و …می‌‌باشد.

 • ماسه سنگ‌‌ها( سند‌‌استون): سنگ‌‌های رسوبی می‌‌باشند که ممکن است بافت نرم و یا سختی داشته باشند. این سنگ‌‌ها در برابر یخ‌‌زدگی بسیار مقاوم می‌‌باشند.

کاربرد این سنگ بیشتر در سنگ نما می‌‌باشد.

 • سنگ مرمریت: این سنگ در برابر هوا‌‌زدگی و رطوبت بسیار مقاوم می‌‌باشد.

کاربرد این سنگ در نمای داخلی، تزیین‌‌ و دکوراسیون استفاده می‌‌شوند.

 • سنگ باد‌‌بر: این سنگ از سنگ‌‌های بسیار مقاوم و مستحکم می‌‌باشد.

کاربرد اصلی این سنگ در تونل‌‌سازی، پل‌‌سازی، جدول‌‌سازی، دیوار‌‌های بار‌‌بر و غیر‌‌بار‌‌بر و ساختمان‌‌سازی کوهستانی می‌‌باشد.

 • سنگ تراورتن: این سنگ را در آب و هوای گرم می‌‌توان به عنوان سنگ نمای خارجی استفاده کرد.

این سنگ در نمای خارجی و داخلی بسیار کاربرد دارد.

هر‌‌کدام از این سنگ‌‌ها در فضاهای مختلفی همان‌‌طور که گفته شد کاربرد دارند.

در ادامه به سنگ‌‌هایی که برای هر فضا کاربرد دارد اشاره خواهیم کرد.

سنگ مناسب برای فضای داخلی و خارجی

سنگ‌‌هایی که در نماهای خارجی و داخلی استفاده می‌‌شوند، باید خصوصیات مهمی را دارا باشند.

سنگ‌‌های فضا‌‌ها و محیط‌‌های خارجی استفاده می‌‌شوند باید در برابر سرما، گرما، رطوبت، نور و اشعه UV خورشید و تغییرات آب و هوایی و شرایط جوی مقاومت بالایی داشته باشند.

برای سنگ‌‌های داخلی معمولا زیبایی و ظاهر سنگ مورد نظر می‌‌باشد. مقاومت در نماهای داخلی از اهمیت کمتری برخوردار است.

سنگ مناسب برای پلکان و پا‌‌گرد

سنگ گرانیت به دلیل مقاومت بالا گزینه‌‌ی مناسبی برای پلکان و پا‌‌گرد می‌‌باشد. اما گاه به دلیل قیمت بالای سنگ گرانیت، از سنگ مرمر درجه ۲ استفاده می‌‌شود که اشتباه بزرگی در خرید سنگ به‌‌شمار می‌‌آید زیرا این سنگ استحکام مورد نیاز برای استفاده در این مکان‌‌ها را ندارد.

سنگ مناسب برای سنگ‌‌کف فضاهای مسکونی و تجاری

استفاده از سنگ‌‌ها، بهترین گزینه برای سنگ کف در فضاهای مسکونی می‌‌باشد. علاوه بر ظاهر شیک و زیبایی که به فضا می‌‌دهند، دوام، استحکام و مقاومت بالایی نیز دارند. هم‌‌چنین در زمینه‌‌ی حفظ و صرفه‎‌‌جویی در انرژی بسیار مفید می‌‌باشند زیرا مانع از هدر‌‌رفتن انرژی گرما‌‌یشی یا سرما‌‌یشی هستند. سنگ کف در برابر اجسام تیز و برنده مقاوم است و آسیب نخواهد دید، همین امر باعث می‌‌شود نیاز به تعمیرات و باز‌‌سازی کمتر شود.

بهترین گزینه برای خرید سنگ کف، سنگ مرمر می‌‌باشد.

برای فضاهای تجاری و اداری نیز سنگ مرمر گزینه‌‌ی مناسبی است، اما به دلیل رفت و آمد بیشتر، سنگ با مرغوبیت بالاتری باید نصب شود.

مسئله‌‌ای که در اینجا مطرح است، استفاده از جایگزین‌‌های سنگ برای کف ساختمان‌‌ها می‌‌باشد. زیرا قیمت سنگ کف برای معماران و ساختمان‌‌سازان بالا می‌‌باشد و آن‌‌ها ترجیح می‌‌دهد از سرامیک، کاشی، پار‌‌کت و غیره به جای سنگ استفاده کنند.

سنگ مناسب برای سرویس بهداشتی و حمام

برای سرویس بهداشتی و حمام سنگی باید استفاده شود که در برابر مواد شیمیایی مانند مواد اسیدی و مواد سایشی مقاومت بالایی داشته باشد. هم‌‌چنین سنگ مورد استفاده در این فضا‌‌ها باید در برابر رطوبت نیز مقاوم باشد.

به طور مثال استفاده از سنگ مرمر برای سرویس بهداشتی و حمام‌‌ها گزینه‌‌ی مناسبی نمی‌‌باشد.

استفاده از سنگ در سرویس بهداشتی و حمام

ویژگی‌‌های سنگ اصل

برای تشخیص اصل بودن یک سنگ شما نباید حتما در زمینه‌‌ی سنگ متخصص باشید. راه‌‌کار‌‌ها و اصولی وجود دارد که به شما کمک می‌‌کند سنگ اصل و مرغوب را از سنگ غیر‌‌اصل و نا‌‌مرغوب تشخیص بدهید. در ادامه به این قواعد کاربردی اشاره خواهیم کرد. برای تشخیص کانی‌‌های قیمتی و نیمه قیمتی از راه‌‌های زیر می‌‌توان استفاده کرد.

 • رنگ

علت اصلی رنگ‌‌ها در سنگ‌‌ها به دلیل وجود کانی‌‌های تشکیل دهنده‌‌ی آن است.رنگ سنگ باید به صورتی باشد که در طبیعت وجود دارد.

 • شفافیت

امکان عبور نور از کانی وجود داشته باشد. از این رو اجسام در پشت سنگ می‌‌توانند شفاف، نیمه شفاف، مات و نیمه مات باشند.

 • جلا

انعکاس نور در سطح ظاهری کانی با ضریب شکست نور در آن رابطه‌‌ی مستقیم دارد. جلا در سنگ‌‌ها داراری پنج مدل می‌‌باشد: شیشه‌‌ای، الماسی، صمغی یا ابریشمی، صدفی یا مرواریدی، چرب و فلزی

 • محتویات و نا‌‌خالصی‌‌ها

نا‌‌خالصی‌‌ها در سنگ‌‌ها به طور به شکل دانه‌‌های ارزنی و سوزنی و یا غبار‌‌های ابری و پر‌‌مانند هستند که می‌‌توانند هم‌‌جنس کانی‌‌ها و یا از جنس دیگر کانی‌‌ها باشند.

 • چند رنگی

پدیده چند رنگی در کانی‌‌ها به دلیل تراکم در نا‌‌برابری مولکولی می‌‌باشد.

در ادامه به معرفی راه‌‌کار‌‌های عملی و ساده را برای تشخیص سنگ طبیعی و سنگ مصنوعیشاره خواهیم کرد.

ظاهر

سنگ‌‌های طبیعی که در طبیعت شکل می‌‌گیرند، سال‌‌ها تحت تاثیر عوامل مختلف و شرایط آب و هوایی رنگ و حالت خود را بدست می‌‌آورند و هیچ دو سنگی رنگ کاملا مشابه به یکدیگر ندارند، اما در سنگ‌‌های مصنوعی از لحاظ رنگ، بافت و روکش دقیقا شبیه به یکدیگر هستند.

هزینه و وزن

سنگ‌‌های مصنوعی برای تولید و فر‌‌آوری هزینه‌‌ی کمتری را نسبت به سنگ‌‌های طبیعی دارند، زیرا فر‌‌آیند تولید برای همه‌‌ی آن‌‌‌ها به یک شکل است. هم‌‌چنین از لحاظ وزنی نیز ۳۰-۲۰ درصد سبک‌‌تر هستند.

دوام

یکی از دلایل استفاده از سنگ‌‌ها به‌‌خصوص در ساختمان‌‌سازی و دکوراسیون دوام و استحکام آن‌‌ها است. دوام سنگ‌‌های طبیعی بسیار بیشتر از سنگ‌‌های مصنوعی می‌‌باشد و نیاز به نگهداری و مراقبت بسیار کمتری نیز نسبت به سنگ‌‌های مصنوعی دارند.

علت دوام سنگ‌‌های طبیعی تخلخل کمتر در این سنگ‌‌ها می‌‌باشد.

قیمت سنگ‌‌های ساختمانی

قیمت سنگ‌‌های ساختمانی به عوامل متعددی و برای هر سنگی متفاوت می‌‌باشد. برای هر سنگی کاربرد، نوع و نحوه‌‌ی فر‌‌آوری و مشخصات خود سنگ در تعیین قیمت آن موثر است. در ادامه به عوامل موثر بر قیمت تعدادی از پر‌‌کاربرد‌‌ترین و پر‌‌فروش‌‌ترین سنگ‌‌های ساختمانی اشاره خواهیم کرد.

قیمت سنگ مرمریت

قیمت سنگ مرمریت به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به دلیل استفاده‌‌ی بسیاری که از این سنگ در ساختمان‌‌سازی و دکوراسیون می‌‌شود، این سنگ رونق بسیاری در بازار سنگ دارد.

در ادامه به توضیح عوامل موثر بر قیمت آن می‌‌پردازیم.

 1. کیفیت و آنالیز سنگ

برای داشتن اطلاعات کافی و درست درباره‌‌ی سنگ، آنالیز فیزیکی و شیمیایی آن مهم‌‌ترین عامل می‌‌باشد. هم‌‌چنین در تعیین اصل بودن و مرغوبیت سنگ آنالیز آن واجب است.

 1. رنگ و طرح سنگ

سنگ‌‌های مرمریت دارای تنوع بسیار بالایی در بین دیگر سنگ‌‌های ساختمانی می‌‌باشد، هر‌‌چقدر رنگ و طرح سنگ خاص و تک باشد قیمت آن نیز بالاتر می‌‌رود.

 1. ابعاد و ضخامت سنگ

متناسب با استفاده‌‌ی سنگ، ضخامت آن متفاوت است. سنگ مرمریت در بسیاری از موارد به عنوان سنگ‌‌ فرش استفاده می‌‌شود، به همین دلیل باید ضخامت و قطر بالایی داشته باشد. زیرا سنگ فرش باید مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. با بالا رفتن ضخامت قیمت سنگ نیز افزایش می‌‌یابد.

 1. سورت سنگ

سنگ‌‌های مرمریت داراری سورت‌‌های مختلفی هستند که پس از مرحله ساب و پولیش باید سورت بندی شوند. به تازگی دستگاه‌‌هایی بابت سورتینگ به بازار آمده که کار را آسان می‌‌کند.

 1. نوع فر‌‌آوری سنگ

یکی از موثر‌‌‌ترین عوامل در تعیین قیمت سنگ‌‌ها نوع و نحوه‌‌ی فر‌‌‌‌آوری آن‌‌ها می‌‌باشد. در این زمینه نوع رزین یا اپوکسیکه استفاده می‌‌شود، استفاده از تکنولوژی UV ، دقت در برش و گونیا بودن سنگ، میزان و نحوه‌‌ی ساب و پولیش، توری پشت سنگ و نوع بسته بندی، ارسال و حمل ونقلاز عوامل بسیار تاثیر‌‌گذار در تعیین قیمت سنگ مرمریت می‌‌باشد.

سنگ مرمریت

قیمت سنگ مرمریت تزیینی

کشور ما از لحاظ معادن و ذخایر سنگ‌‌های تزیینی و قیمتی بسیار غنی می‌‌باشد. امروزه از سنگ‌‌های تزیینی در ساختمان‌‌سازی، تزیینات نمای خارجی و داخلی بسیار استفاده می‌‌شود. همان‌‌طور که گفته شد سنگ مرمریت طرح‌‌ها و رنگ‌‌های گوناگونی دارد. در هنگام تولید سنگ‌های تزئینی کیفیت سطح آن‌ها اهمیت زیادی دارد چرا که باید تا حد ممکن صاف و مسطح باشند تا به راحتی در تزیینات قسمت‌‌های مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار گیرند.

سنگ مرمریت تزیینی

قیمت سنگ چینی

سنگ چینی یا سنگ کریستال از سنگ‌‌های مرمریت می‌‌باشند که در ساختمان‌‌سازی و دکوراسیون از محبوبیت بسیاری برخوردارند. این سنگ‌‌ها قیمت مناسبی دارند و برای مصارف متفاوت کاربرد‌‌های فراوانی دارند.

عوامل مشترکی بین قیمت گذاری در این سنگ و سنگ مرمریت وجود دارد، اما تفاوت‌‌هایی نیز دارند. در ادامه به این عوامل اشاره خواهیم کرد.

 1. آنالیز و کیفیت سنگ

هر‌‌چقدر نتیجه‌‌ی آنالیز سنگ بهتر باشد و به درصد استاندارد نزدیک باشد، قیمت و ارزش سنگ بالاتر خواهد بود.

 1. درجه‌‌ی کیفی سنگ چینی یا کریستال

درجه‌‌س سوپر سنگ‌‌های مشابه در قیمت آن‌‌ها بسیار تاثیر دارند و گاه از قیمت سنگ‌‌های درجه دو نیز پایین‌‌تر می‌‌باشند.

 1. رنگ و طرح متفاوت

در سنگ‌‌های چینی تنوع رنگ بسیاری وجود ندارد. اما در بین سنگ‌‌های چینی سفید، هر‌‌چقدر میزان رنگ روشن‌‌تر باشد و رگه‌‌های کمتری داشته باشد سنگ قیمتی‌‌تر می‌‌شود.

 1. ابعاد و اندازه‌‌ی سنگ

از سنگ‌‌های چینی بیشتر در سنگ‌‌ فرش و نمای خارجی استفاده می‌‌شوند. برای سنگ فرش قطر سنگ باید زیاد باشد و این عامل باعث افزایش قیمت آن می‌‌شود. برای سنگ نما نیز ضخامت برای اسکوپ نمودن سنگ بسیار اهمیت دارد.

 1. سورت سنگ

سنگ‌‌های کریستال یا چینی داراری سورت‌‌های مختلفی هستند که پس از ساب کردن و پولیشزدن نیاز به سورت کردن دارند.

 1. فر‌‌آوری سنگ

دقت در برش و گونیا بودن سنگ ، میزان ساب و پولیش سنگ و نوع بسته بندی و حمل ونقل سنگ چینی در قیمت و کیفیت این سنگ بسیار تاثیر‌‌گذار است.

سنگ چینی سیرجان

فروش سنگ

برای فروش سنگ، به خصوص فروش سنگ ساختمانی تنها داشتن سرمایه کافی نیست. صنعت سنگ از صنایع موثر در اقتصاد و آینده‌‌ی مالی کشور ما می‌‌باشد و در این راه چالش‌‌های بسیاری وجود دارد.

استفاده از افراد متخصص و آگاه در این زمینه به شما این کمک را می‌‌کند تا بتوانید در زمینه‌‌ی محصول و خدماتی که ارائه می‌‌دهید بهترین باشید.

هم‌‌چنین استفاده از تجهیزات نوین و مدرن، علاوه بر بالا بردن سرعت تولید، کیفیت محصولات را نیز افزایش می‌‌دهد و این امر می‌‌تواند علاوه بر سود‌‌آوری تاثیر بسیاری روی رشد و توسعه‌‌ی این صنعت بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *