سنگ نمای طبیعی از استخراج تا استفاده برای ساخت و ساز

/ / مقالات
Iranian Persian Carara Marble , tile or slab for export

سنگ از دیرباز یکی از مصالح اصلی تشکیل دهنده ساختمان بوده است. امروزه سنگ ساختمانی به دو دسته مصنوعی و طبیعی تقسیم می‌شوند. با اینحال، سنگ نما معمولا سنگ‌ نازکی است که از معادن باز و معمولا به صورت بلوک استخراج می‌شود. این بلوک سنگی برای اینکه به سنگ نمای ساختمانی تبدیل شود، باید طی مراحل مختلف پردازش شود. در صنعت سنگبری، نحوه استخراج و پردازش سنگ، اهمیت زیبایی در زیبایی و تعیین ارزش سنگ نما دارد. اگر می‌خواهید در مورد تفاوت سنگ نمای مصنوعی و طبیعی، نحوه استخراج سنگ طبیعی، پرداخت و برش سنگ اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان با ما باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • مقایسه سنگ نمای مصنوعی با طبیعی
  • استخراج سنگ طبیعی
  • نحوه استخراج سنگ نمای طبیعی
  • پردازش سنگ طبیعی
  • برش سنگ با واترجت

سنگ نمای طبیعی یا مصنوعی؟

Differences Between Natural and Manufactured Stone

سنگ‌های ساختمانی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. سنگ طبیعی و سنگ تولیدییا مصنوعی (همچنین با نام سنگ روکش نیز دیده می‌شود). اگرچه صنعت سنگ مصنوعی طی سالها به شدت پیشرفت کرده و اکنون رقیب اصلی سنگ طبیعی است، اما هنوز برای جایگزینی آن کافی نیست.

سنگ طبیعی چیست؟

سنگ طبیعی ، مستقیماً از طبیعت استخراج می‌شود. بدون اینکهماده‌ای اضافه یا حذف شود. رنگی که روی کاشی‌های سنگ طبیعی می بینید سایه‌های خالص آن است و هیچماده اضافی ندارد.بسته به سازنده ، شکل سنگ می تواند شکل واقعی و اصلی باشد اما می تواند متناسب با شکل خاصی تراشیده شود که توسط مشتری ترجیح داده می شود.

سنگ مصنوعی چیست؟

نوع دیگر سنگ، سنگ مصنوعی ساخته شده است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم چندین نام مختلف برای سنگ ساخته شده وجود دارد که ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده به نظر برسد. برای بررسی سریع، سنگ ساخته شده، سنگ مصنوعی، سنگ روکش و سنگ کشت همگی بهیک معنی هستند- سنگ ساخته شده توسط انسان.سنگ ساخته شده اساساً سنگی مهندسی شده است که با هدف تقلید از سنگ واقعی ایجاد می شود. سیمان ، سنگدانه ها و اکسیدهای آهن با هم مخلوط و فرآوری می‌شوند تا زمانی که به ساختاری شبیه سنگ طبیعی برسند.

انتخاب بین سنگ طبیعی و سنگ ساخته شده توسط انسان نیز به هدف نهایی و پروژه شما بستگی دارد.به عنوان مثال، اگر طراحی شما به اصالت و منحصر به فرد تری نیاز دارد ، مناسب ترین گزینه سنگ طبیعی است. به علاوه، سنگ‌های مصنوعی از نظر مقاومت و استحکام، قابل رقابت با سنگ‌های طبیعی نیستند. از این رو، سنگ اصلی در ساختمان سازی، سنگ طبیعی است.

استخراج سنگ های طبیعی

Cantera para la extracción de piedra caliza en la RPD de Corea. | Piedra caliza, Caliza, Cantera

سنگ طبیعی به صورت بلوک‌های بزرگ از دیواره معدن استخراج می‌شود. سپس تولید کننده این بلوک ها را به اسلب یا اشکال دیگر تقسیم می‌کند. برش این سنگ‌ها معمولا به کمک اره انجام می‌شود.

همانطور که گفته شد، سنگ طبیعی باید با دقت استخراج و ترجیحاً به صورت بلوک‌های بزرگ برداشته شود. بنابراین، اولین قدم برداشتن “بلوک اولیه” است که یک تکه سنگ بزرگ است که از دیواره معدن جدا شده است. این امر اغلب با حفاری ، انفجار / یا اره کردن حاصل می شود. اندازه یک بلوک اولیه بسته به نوع سنگ تا بیش از ۱۰۰۰ متر مکعب و ۲۷۰۰ تن می‌تواند متفاوت باشد.

نکته مهم هنگام حفاری و انفجار برای استخراج سنگ این است که نباید سنگ خرد شود. برای جلوگیری از این امر، ابتدا به کمک دریل مجموعه‌ای از حفره روی سنگ اصلی ایجاد می‌کنند تا خط برش اصلی مشخص شود. انفجار برخی از سنگها نسبت به بقیه آسان‌تر است، بنابراین فاصله بین سوراخ های مته متناسب است. در استخراج سنگ نما باید استفاده از مواد منفجره تا آنجا که ممکن است محدود شود، در برخی کشورها استفاده از دینامیت ممنوع است. در گذشته، از پودر سیاه برای انفجار استفاده می‌شد. اما امروزه مواد منفجره کاملاً تخصصی و فیوزهای منفجره متعددی در دسترس هستند که این کار را تسهیل کرده‌اند. معمولاً روش انفجار متناسب با خصوصیات نوع سنگ خاص باید باشد.

نحوه استخراج سنگ نمای طبیعی

استخراج بلوک‌های سنگ نما حساسیت خاصی دارد و باید در فرآیند استخراج کیفیت طبیعی سنگ کاملاً حفظ شود.روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، از جمله: تراش سنگ با دستگاه های برش سنگ با دیسک های برش یا آسیاب‌های حلقوی و اره سیمی، که عمدتا برای استخراج سنگ های نرم و متوسط ​​سخت – مرمر ، سنگ آهک ، پوسته دولومیت – استفاده می‌شود. هنگام استخراج سنگ ، از واحدهای سنگبری حفاری نیز استفاده می‌شود. روشهای تخریب سنگها توسط ضربه شامل سوراخکاری و برش ضربه‌ای و روشهای تخریب انفجار با روش حفاری و انفجار است که عمدتا برای استخراج سنگ‌های سخت استفاده می‌شود.

روش تخریب سنگ توسط گرما شامل روش جت حرارتی است که برای استخراج بلوک‌های سنگ حاوی کوارتز استفاده می‌شود. زیرا در شرایط تنش دمای بالا بسیار سریع فرو می‌ریزند. با استفاده از این روش، بلوک‌های سنگی با اندازه مشخص مستقیماً به کمک دستگاه های برش گرما که جت گازی با دمای بالا را با سرعت مافوق صوت خارج می‌کند، بریده می شوند.

امروزه متداول ترین روش برای استخراج سنگ از معدن، بریدن بلوک‌های اولیه با اره سیمی است. کابلهای سیم الماسی را از سوراخ‌های ایجاد شده توسط دریل عبور می‌دهند و در گام بعدی با کمک تنگ کردن سیم در حین اره کردن، برش‌های بزرگی ایجاد می‌کنند. اره کردن به این روش اغلب تنها وسیله استخراج بلوک‌های سنگ مرمر و سنگ آهک است. برای این نوع سنگها، اره‌های زنجیری و اره شمشیری نیزمی‌تواند استفاده شود. حتی انواع سنگهای بسیار سخت را می‌توان با اره سیمی استخراج کرد، اما در بیشتر مواقع می‌توان تنها یکیا دو بلوک را از این طریق برداشت کرد و بقیه بلوک‌ها باید منفجر شوند.

بعد از شل شدن بلوک اولیه از معدن، می‌توان با استفاده از حفاری/ انفجار ، اره یا قرار دادن گوه در سوراخ‌های ایجاد شده با مته و ضربه زدن با چکش آن را به بلوک‌های کوچکتر تقسیم کرد. در صنعت سنگ بری، بلوک‌های اولیه اغلب کوچک هستند .

وقتی بلوک‌ها به درستی شکل گرفتند، آماده انتقال به نزدیکترین کارخانه هستند. اگر قرار است در بازارهای بین المللی به فروش برسند، استانداردهای کیفیت سختگیرانه ای باید رعایت شود. بلوک ها باید به شکل مستطیل باشند. علاوه بر این، آنها باید بی عیب و نقص باشند و هیچ ترک کوچکی را نداشته باشند. چرا که ممکن است بعداً در طول پردازش به ترکهای بزرگتر تبدیل شود.

بلوک های فروخته شده باید از نظر رنگ و ساختار یکنواخت و فاقد لکه‌های رنگی باشند. کانسار سنگ طبیعی معمولاً دارای ترک های متعدد و نقص‌های دیگر است. بنابراین جای تعجب نیست که فقط درصد کمی وجود دارد که به استاندارد بازار دست پیدا می‌کنند.

مراحل پردازش و فرآوری سنگ نما

Stone Processing Factory to Open in Terjola - CBW.ge

فرآوری سنگ چیست؟

پردازش سنگ تعدادی از عملیات فرآوری است که در اثر آن شکل و ابعاد مشخصی به سنگ داده می شود و سطح رویی آن به یک بافت معین می‌رسد. فرآیندهای فن آوری پردازش سنگ عبارتند از:

  • پردازش تقریبی شکل و اندازه سنگ نما
  • پردازش دقیق شکل و اندازه سنگ نما
  • پردازش بافت سنگ

کارگاه‌های سنگ بری مدرن؛ در تولید محصولات از سختی متوسط تا سخت و سنگ طبیعی تبحر دارند. لبه و سنگ زنی سنگ‌های با سختی متفاوت در توالی های مختلفی انجام می‌شود. ترتیب مراحل پردازش صفحات سنگ سخت به شکل: اره کردن – سنگ زنی و لبه زنی است؛ در حالی که در مورد سنگ سختی متوسط به شکل : اره کردن- لبه زنیو در نهایت سنگ زنی؛ ودر مورد سنگ نرم: اره – لبه زنی خواهد بود. از آنجا که به طور کلی، حدود ۹۰ درصد از حجم مواد و محصولات ساخته شده از سنگ طبیعی، تخته سنگ‌های نما هستند، اکثر شرکت‌های سنگبری از متداول ترین روش پردازش استفاده می‌کنند که مبتنی بر فرایندهای اره کاری است.

در صنعت سنگبری، نحوه پردازش و برش سنگ نما، تاثیر بسزایی در کیفیت و قیمت آن دارد. تخته سنگ در طول صفحه شکاف طبیعی خود بارها و بارها تقسیم می‌شود. در واقع فاصله بین این لایه ها ضخامت دال را تعیین می‌کند.. بعد از شکافتن در امتداد صفحات برش، سطح سنگ می تواند طبیعی و دست نخورده باقی بماند.

برش بلوک سنگمعمولاً با اره شکل می‌گیرد. انواع مختلفی از اره‌های سنگ طبیعی ساخته شده به صورت سفارشی وجود دارد. از جمله اره‌هایی با تیغه پوشیده شده از الماس، اره باندی (یا اره قاب) که دارای تعدادی از تیغه های اره موازی و مستقیم استو همچنین اره های مدور در اندازه‌های مختلف. امروزه، از روش‌های پیشرفته اره کاری سنگ طبیعی با تکنولوژی پیشرفته نیز وجود دارد که شامل سیستم‌های کنترلی پیشرفته برای خط مونتاژ است.

پس از اره سنگ‌ها نوبت به پرداخت سطح آن‌ها می‌رسد برای اینکار از سر پرداخت استفاده می‌شود. برای اینکار از مواد بسیار درشت شروع می شود و سپس نوبت به ساینده های ریز و ظریف می‌رسد تا زمانی که سطح براق شده‌ای ایجاد شود. به این ترتیب، رنگ و بافت طبیعی سنگ افزایش خواهد یافت. همچنین می‌توان از ابزارهای مختلفی برای ایجاد یک سطح صاف استفاده کرد. از جمله، اسکن کردن ، انفجار شن و ماسه یا عملیات حرارتی و شعله. فرآیند استفاده از شعله باعث می‌شود که پوسته‌های کوچک سطح سنگ، به دلیل گسترش برخی مواد معدنی (به ویژه کوارتز) بریزند. تصفیه شعله اغلب در پردازش صفحات گرانیتی که در فضای باز (سطوح یا نما) استفاده می شود، کاربرد دارند.

در آخر نوبت به برش سنگ‌های پرداخت شده به ابعاد دلخواه می‌رسد. امروزه روش‌های مدرنی برای برش سنگ وجود دارند که ضایعات آن را به حداقل می‌رساند و با برش سنگ با دقت بالا، کیفیت سنگ تولید شده را تضمین می‌کند. روشی که توسط اکثر سنگبری‌های تهران، سنگبری اصفهان و سنگبری کوهستان کاربرد دارد؛ استفاده از واترجت.

استفاده از واترجت در برش سنگ

Water Jet Cutting Marble and Stone | Jet Cut Solutions

همان طور که گفته شد، امروزه در صنعت سنگبری روش‌های متعددی برای پرداخت و برش سنگ وجود دارد. یکی از روش‌های مدرن و بسیار کارآمد، استفاده از فشار آب برای برش سنگ است که اصطلاحا به برش واتر جت معروف است. استفاده از این روش، علاوه بر افزایش دقت و کاهش ضایعات، مزایای عالی دیگری نظیر حفظ محیط زیست نیز دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به اهمیت برش واتر جت در صنعت سنگبری و سنگ نما مراجعه کنید.

شرکت پترا اونیکسیکی از تولید کنندگان فعال در زمینه تولید سنگ‌های مختلف مرمریت و انواع دیگر سنگ‌های ساختمانی و نما استکه با استفاده از تکنولوژی روز نظیر برش واترجت، سنگ‌هایی با کیفیت در طرح و ابعاد دلخواه مشتریان تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *