سنگ‌های مناسب برای نما ساختمان

/ / مقالات

در نماسازی ساختمان مصالح مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله این مصالح می‌توان فلز، سنگ، آجر، کامپوزیت، بتن، چوب و… را نام برد. بنابراین از جمله انواع نمای ساختمان، می‌توان نمای آجری، نمای کامپوزیتی، نمای سیمانی، نمای سنگی، نمای شیشه‌ای، نمای چوبی، نمای سرامیکی و… را نام برد. هر یک از این مواد دارای مزایا و معایبی هستند و کاربردهای متفاوتی دارند.

از جمله نماهای ساختمانی می‌توان نمای سنگی را مثال زد. نمای سنگی از نماهای لوکس محسوب می‌شود که دارای زیبایی و جذابیت در تمامی زمان‌ها است. این نوع از نمای ساختمانی با استفاده از انواع سنگ ساختمانی اجرا می‌شود.

سنگ، متریالی است که از گذشته تا کنون در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که این ماده از مقاومت بسیار بالا و استحکام قابل توجهی برخوردار است. سنگ ساختمانی برای نما، باید به گونه‌ای انتخاب شود تا بدون ترک خوردگی و شکستگی باشد چرا که سنگ نما در معرض عوامل مختلفی قرار می‌گیرد و ممکن است دچار آسیب‌های متنوعی شود. از طرف دیگر سنگ نما در معرض دید و مشاهده افراد قرار می‌گیرد و عنصر بسیار مهمی در زیبایی ساختمان مورد استفاده، به شمار می‌رود.

بنابراین سنگ‌های نمای ساختمان اگر دارای ترک خوردگی و یا شکستگی باشند ممکن است راهی برای ورود گرد و غبار به داخل سنگ شوند و یا آب باران در آن نفوذ کند و به سرعت آن را دچار فرسایش نماید.

بنابراین لازم است سنگ ساختمان از مقاومتی بالا در برابر نفوذ آب برخوردار باشد و از آنجایی که این نوع از نمای ساختمانی، در محیط‌های مختلف آب و هوایی واقع می‌شوند و انواع آسیب‌های شیمیایی و فیزیکی ممکن است به آن‌ها وارد شود بنابراین نباید به راحتی مقاومت آن‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد.

بنابراین قبل از خرید سنگ نمای ساختمان لازم است حتما با انواع سنگ ساختمانی آشنا باشید و مزایا و معایب به کارگیری هر یک در نمای ساختمان را به دقت مورد بررسی قرار دهید و پس از آن سنگی را برای نما ساختمان خود خریداری کنید که به اندازه کافی مقاوم و نفوذ ناپذیر باشد.

انواع سنگ نما برای ساختمان

در این قسمت به معرفی سنگ‌های ساختمانی مناسب برای نما، می‌پردازیم که دارای مقاومت کافی در برابر نورخورشید، باد و باران، سرما و گرما، رطوبت و… هستند.

۱- سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از انواع سنگ‌های ساختمانی است و در نما سازی ساختمان‌ها نیز به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سنگ، نوعی سنگ آذرین است و در رنگ‌های مختلفی در بازار خرید و فروش می‌شود. سنگ گرانیت، بافتی درشت دارد که این بافت‌ها به راحتی با چشم قابل مشاهده هستند.

این سنگ دارای ویژگی‌هایی است از جمله ویژگی‌های سنگ گرانیت این است که آلودگی را جذب نمی‌کند و سختی بسیار بالایی نیز دارد. از این نوع سنگ نه تنها در نمای خارجی ساختمان، بلکه در محیط‌های مرطوب و داخلی ساختمان نیز می‌توان استفاده کرد. برای نمونه می‌توان آن را در بخش‌هایی مانند حمام، سرویس بهداشتی و… به کار برد.

زیرا همان‌طور که گفته شد سنگ گرانیت، از جمله سنگ‌هایی است که آب را به خود جذب نمی‌کند. این نوع از سنگ ساختمانی به رنگ‌های سبز، قرمز و صورتی دیده می‌شود. هم‌چنین سنگ طوسی، گرانیت‌های سیاه با دانه‌های درشت، گرانیت‌های پلنگی و.. نیز در بازار موجودند و در نماسازی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۲- سنگ تراورتن

سنگ تراورتن نوعی سنگ رسوبی است و بافت آن به صورت لایه به لایه است. این نوع از سنگ ساختمانی دارای چسبندگی بسیار بالایی است و به دلیل ساختار لایه به لایه آن، قابل برش دادن است. تراورتن نسبت به دیگر انواع سنگ نما، ارزان‌تر است و مقاومت خوبی هم در برابر آسیب‌های محیطی دارد. سنگ تراورتن از انواع سنگ‌های ساختمانی است که به خوبی به سیمان می‌چسبند. بنابراین نیازمند به اسکوپ گذاری نیست.

سنگ‌های تراورتن خود دارای انواعی هستند. قابل ذکر است که سنگ تراورتن‌های ساختمانی که موجدار هستند نسبت به دیگر انواع سنگ تراورتن از قبیل ابر وبادی، دقت بیشتری هم دارند. از طرف دیگر سنگ‌های تراورتن به رنگ‌های مختلف طوسی، خرمایی، بژ و یا ترکیبی از این رنگ‌ها در بازار وجود دارند و هر کدام زیبایی منحصر به فردی را به نمای ساختمان مورد نظر شما، می‌دهند. بنابراین این سنگ‌ها دارای قیمت‌های نسبتا بالایی هستند.

۳- سنگ مرمر

سنگ مرمر از انواع سنگ‌های ساختمانی است و برای کاربرد در نمای ساختمان نیز مناسب است. این نوع از سنگ‌ها بسیار زیبا هستند و قیمت بالایی هم دارند. بنابراین دلیل، یعنی قیمت بالای این نوع از سنگ ساختمانی، به ندرت در نماسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ مرمر نیز دارای انواع طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است. از جمله سنگ سفید مرمر، سبز و زرد مرمر، در بازار خرید و فروش می‌شود. این نوع از سنگ‌ها حس آرامش عجیبی را به بیننده القا می‌کنند. بنابراین در نماسازی حرم‌ها و مساجد از سنگ مرمر به وفور استفاده می‌شود. از این نوع سنگ هم‌چنین در هتل‌ها به ویژه لابی استفاده می‌شود.

سنگ مرمر دارای ویژگی‌های اساسی است از جمله این ویژگی‌ها این است که این نوع از سنگ ساختمانی، در برابر هوازدگی، گاز و باران اسیدی و… دارای مقاومتی بسیار بالا و قابل توجه است این نوع از سنگ در طراحی نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی منازل و…. مورد استفاده قرار می‌گیرد و زیبایی جالب توجهی به محیط مورد استفاده می‌دهد.

۴- سنگ سنداستون

سنگ سنداستون از انواع سنگ‌هایی است که در نما سازی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنداستون از انواع سنگ‌های رسوبی به شمار می‌رود. این نوع از سنگ‌های ساختمانی، از ماسه و کانی‌های مختلف ایجاد شده‌اند. کانی‌هایی از جمله سیلیس، اکسید آهن، کربنات کلسیم و… تشکیل دهنده این نوع از سنگ‌های ساختمان هستند.

سنداستون به نام ماسه سنگ نیز در میان طراحان اختمان و معماران، شناخته می‌شود. از ویژگی‌های این نوع سنگ این است که دارای مقاومت بسیار بالایی است و در برابر هوازدگی، استحکام و دوام قابل توجهی دارد. این نوع از سنگ نما، چسبندگی بسیار کمی نیز دارد. این عامل موجب می‌شود تا هنگام استفاده از سنگ سنداستون در نمای ساختمان، از گیره اسکوپ استفاده شود.

سنگ سنداستون نیز در انواع رنگ‌ها تولید می‌شود و در بازار عرضه می‌گردد. از جمله رنگ‌های سنگ ساختمانی سند استون عبارتند از قهوه‌ای مایل به خاکستری و زرد.

این نوع از سنگ‌های ساختمانی دارای بافتی خشن و زبر هستند که موجب می‌شود این نوع از سنگ، نتواند به خوبی ساب برود. از دیگر ویژگی‌های سنگ سنداستون این است که این سنگ، آب را به خود جذب می‌کند و به راحتی دچار خمیدگی می‌شود. بنابراین در هنگام خرید باید به این نکات توجه نمایید و به محل قرار گیری سنگ در ساختمان مورد نظر دقت کنید.

۵- سنگ مرمریت

از جمله سنگ‌های ساختمانی که هم در نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم در نمای داخلی و دکوراسیون داخلی منازل و.. کاربرد دارد سنگ مرمریت است. سنگ مرمریت از انواع سنگ‌های بسیار شناخته شده و معروف در ساختمان سازی است. این نوع از سنگ به عنوان سنگ کف ساختمان هم کاربرد دارد. هم‌چنین در پله‌ها نیز نصب می‌گردد.

سنگ مرمریت دارای چند ویژگی اساسی است از جمله ویژگی‌های سنگ مرمریت این است که چگالی سنگ مرمریت نسبت به سنگ‌های دیگر از جمله سنگ تراورتن بسیار بیشتر است و از طرف دیگر منافذ موجود براین نوع از سنگ ساختمانی، بسیار کم‌تر است.

بسیاری از افراد در هنگام استفاده از سنگ مرمریت برای نمای ساختمان، آن را با ساب براق مورد استفاده قرار می‌دهند که این عمل، استاندارد نیست. بنابراین لازم است برای کاربرد سنگ مرمریت سفید، سنگ مرمریت مشکی، سنگ مرمریت طوسی و… در نمای ساختمان، به نوع مرمریت و میزان ساب آن توجه کافی مبذول شود.

به طور کلی سنگ مرمریت رنگ‌های مختلفی دارد که هر کدام مناسب برای کاربرد در مکانی خاص هستند. از جمله این رنگها می‌توان سنگ مشکی مرمریت، سفید، طوسی کم رنگ و… را نام برد که هر یک دارای زیبایی هستند و در مکان‌های مختلف استفاده می‌شوند.

به عنوان نمونه سنگ مرمریت سفید بیشتر قابل کاربرد در فضای داخلی ساختمان‌ها است. از این نوع سنگ مرمریت، بیشتر به عنوان سنگ فرش هال، پذیرایی و اتاق‌ها، دیواره‌های داخلی ساختمان، راه پله‌ها و دیواره‌های آن‌ها، حاشیه‌ها و… استفاده می‌شود. این نوع از سنگ مرمریت، دارای درجات کیفی مختلفی است و در سورت‌های مختلف استخراج م‌یشود. از نظر ظاهری هر چه رنگ سنگ مرمریت سفید، روشن‌تر باشد و پاکیزه‌تر به نظر برسد، ممتاز تر است و دارای مرغوبیت بیشتری است.

سنگ مرمریت مشکی نیز بسیار مورد توجه است این نوع از سنگ به دلیل دارا بودن ترکیبات کربن، به رنگ مشکی درآمده است. سنگ مرمریت مشکی در بخش‌های مختلف ساختمان از جمله در طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله از این سنگ در حمام، سرویس بهداشتی، کف ساختمان و… استفاده می‌شود.

سنگ مرمریت طوسی نیز یکی از رنگ‌های سنگ‌های ساختمانی مرمریت است. این سنگ مقاومت فشاری متناسبی دارد و ساب پذیری آن بسیار خوب است و جذب آب آن ناچیز است. به طور کلی سنگ مرمریت طوسی در ایران طرفداران زیادی ندارد و لی در سایر نقاط جهان از این نوع سنگ به وفور استفاده می‌شود.

عوامل موثر بر انتخاب سنگ‌های مناسب ساختمان

به طور کلی برای انتخاب سگ مناسب برای ساختمان لازم است در ابتدا موقعیت و نوع کاربرد سنگ، مشخص شود. مثلا بدانیم که این سنگ را می‌خواهیم در نمای ساختمان مورد استفاده قرار دهیم و یا از آن برای تزئین و دکوراسیون داخلی منزل کمک بگیریم. پس از در نظر گرفتن شرایط و موقعیت مورد نظر، دست به انتخاب بزنیم و سنگی را انتخاب کنیم که در شرایط مطرح شده، بهترین انتخاب باشد.

در این میان مجموعه عواملی وجود دارند که بر نحوه انتخاب شما موثرند و می‌توانند کار انتخاب سنگ مناسب برای ساختمان و نمای آن را برای شما راحت‌تر کنند.

از جمله عوامل موثر بر انتخاب سنگ ساختمانی مناسب و خرید آن، می‌توان به عواملی از قبیل دوام سنگ مورد نظر، رنگ سنگ، مشخصات فنی سنگ و… اشاره کرد. این عوامل مواردی هستند که باید حتما در هنگام گزینش سنگ ساختمانی مورد نظر قرار بگیرند. بنابراین در ادامه به توضیح مختصر هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

۱- میزان دوام و استحکام سنگ

به طور کلی سنگ نمای ساختمان سنگی است که بسیار متراکم و سنگین است و برای ساخت و ساز ساخته شده است. دوام و استحکام یک سنگ، به معنای مقاومت آن در برابر عوامل مختلف فیزیکی و شیمیایی است از عوامل موثر بر دوام و مقاومت سنگ ساختمانی می‌توان به ساختار تشکیل دهنده آن اشاره کرد. هم‌چنین بافت یک سنگ و ترکیبات به کار رفته در ساختمان آن نیز از عوامل موثر بر دوام و استحکم سنگ ساختمانی به شمار می‌روند.

به طور کلی سنگ‌هایی که دارای دوام کمی هستند و میزان استحکام قابل توجهی در ساختمان دارند آن‌هایی هستند که معمولا دارای ترکیباتی از قبیل کانی‌های سست هستند. این کانی‌های سست به دلیل دوام کم، عمر سنگ ساختمانی را نیز با اختلال مواجه می‌کنند. سنگ‌های کم دوام از نظر ظاهری نیز قابل شناسایی هستند. چراکه این سنگ‌ها بافت‌هایی آسیب دیده و ترک خورده دارند. بنابراین عمر و دوام بالایی ندارند و در طول زمان و تحت شرایط آب و هوایی، به زودی دچار فرسایش می‌شوند.

۲- رنگ سنگ

از دیگر عوامل موثر بر کیفیت یک سنگ که لازم است حتما در هنگام انتخاب و خرید سنگ مناسب ساختمانی مورد نظر قرار بگیرد رنگ سنگ است. در نظر گرفتن این عامل در انتخاب سنگ از دیدگاه طراحان ساختمان و مهندسان معمار، دارای اهمیت ویژه است. رنگ سنگ علاوه بر تاثیر در زیبایی نما، ترکیبات تشکیل دهنده آن را نیز نشان می‌دهد. از طرف دیگر رنگ سنگ در تعیین قیمت آن نیز اثرگذار است. به عنوان نمونه در سنگ‌های آهکی به طور معمول از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود چراکه سنگهای آهکی تیره چنانچه در نمای خارجی ساختمان به کار گرفته شوند میزان استحکام و دوام بسیار پایینی دارند و به زودی دچار فرسایش می‌شوند.

۳- مشخصات فنی سنگ

از دیگر عوامل موثر بر انتخاب و خرید سنگ مناسب برای نما ساختمان، می‌توان مشخصات فنی سنگ را نام برد. دانستن مشخصات فنی سنگ و آگاهی یافتن از کانی‌های تشکیل دهنده آن، اهمیتی بالا دارد چراکه بعضی از کانی‌های موجود در سنگهای ساختمانی در بعضی از شرایط جوی مانند گرما، سرما، باد و بارا ن و رطوبت و… واکنش نشان می‌دهند و به کاهش عمر سنگ منجر می‌گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *