دستگاه های مناسب انواع برش سنگ

/ / مقالات

مقدمه

سنگ‌‌ها یکی از پر‌‌کاربرد‌‌ترین مواد مورد استفاده در ساختمان‌‌سازی و دکوراسیون داخلی می‌‌باشند. اولین مرحله انتخاب نوع سنگ مورد استفاده می‌‌باشد که باید عوامل گوناگونی چون نوع استفاده، آب و هوا، هزینه و غیره را در نظر گرفت.

بعد از انتخاب و خرید سنگ مورد نظر باید آن را برش داد. برای برش سنگ به ابعاد و اندازه‌‌های دلخواه دستگاه‌‌های بسیاری در بازار وجود دارند و برای استفاده از آن‌‌ها نیاز به مهارت و تخصص می‌‌باشد. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری دستگاه‌‌های سنگ‌‌بری به کارایی بالاتری دست پیدا کنند ومی‌‌توان با کمترین نیرو و تجربه کاری بهترین سطح برش را ایجاد کرد.

معرفی دستگاه‌‌های سنگ‌‌بری

در ابتدا برای معرفی دستگاه‌‌های سنگ‌‌بری باید به اجزای اصلی سازنده آن‌‌ها اشاره کرد.

 • موتور اصلی دستگاه
 • ریل حرکتی کلگی
 • قاب تیغ اره
 • پمپ آب
 • میز کمکی

موارد بالا از اصلی‌‌ترین اجزای تشکیل دهنده‌‌ی دستگاه‌‌های سنگ‌‌بری هستند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده ماشین سنگ‌‌بری

انواع دستگاه‌‌ها

دستگاه‌‌های سنگ‌‌بری به دو گروه اصلی سیار( قابل حمل) و کارگاهی تقسیم می‌‌شوند.

دستگاه قابل حمل یا سیار

دستگاه سنگبری کارگاهی

از مزایای دستگاه‌‌های قابل حمل می‌‌توان به سبک بودن و داشتن تجهیزات لازم برای جا‌‌به‌‌جایی اشاره کرد. به همین سبب تکنسین‌‌ها می‌‌توانند سنگ‌‌ها را در محل برش دهند و هزینه‌‌ی رفت و آمد را کاهش بدهند. هم‌‌چنین در زمان نیز صرفه‌‌جویی می‌‌شود. این دستگاه‌‌ها در دو مدل دستی و نیمه اتوماتیک تولید می‌‌شوند. در مدل دستی، اپرا‌‌تور با حرکت کلگی و در نیمه اتوماتیک توسط گیر‌‌بکس نیمه اتومات کار با دستگاه انجام می‌‌شود.

برخلاف دستگاه‌‌های قابل حمل، دستگاه‌‌های کارگاهی دارای وزن زیادی می‌‌باشند. اما در مقابل این دستگاه‌‌ها توان موتور بالاتر و طول بیشتری را نسبت به دستگاه‌‌های قابل حمل برش می‌‌دهند. این دستگاه‌‌ها می‌‌توانند به صورت مداوم و پیوسته برش را انجام دهند. در بعضی از انواع آن دور موتور قابلیت تنظیم نیز دارد.

انواع سنگ قابل برش با دستگاه‌‌های سنگبری

با استفاده از دستگاه‌‌های سنگ‌‌بری کارگاهی انواع سنگ‌‌ها را می‌‌توان به شکل‌‌های دلخواه برش داد. سنگ‌‌هایی نظیر گرانیت، مرمر، مرمریت، تراورتن و غیره از جمله این سنگ‌‌ها می‌‌باشند.

تاریخچه سنگبری در ایران و جهان

اولین تجربه بشر در برش سنگ به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌‌گردد. در آن زمان انسان‌‌ها برای ساخت وسایل مورد نیاز زندگی و ساخت تجهیزات و سلاح‌‌های جنگی به سنگ‌‌هایی با ابعاد و اندازه‌‌های متفاوت احتیاج داشتند. در آن زمان دستگاه‌‌های سنگ‌‌بری در اختیار بشر وجود نداشت و آن‌‌ها مجبور بودند در ابتدا با چکش سوراخ‌‌هایی را در سنگ ایجاد کنند و سپس با استفاده از گوه‌‌های چوبی که در آن‌‌ها قرار می‌‌دادند، آن‌‌ها را داخل سوراخ‌‌ها قرار می‌‌دادند، آن‌‌ها خیس می‌‌کردند و بعد از گذشتچند شبانه روز زمان می‌‌توانستند سنگ‌‌ها را که در اثر انقباض و انبساط ترک برداشته‌‌اند را به راحتی خرد کنند.

در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم با شروع انقلاب صنعتی در اروپا، میزان استخراج معادن و بهره‌‌برداری از آن‌‌ها افزایش یافت. در سال ۱۹۲۶ تیغه‌‌ای اختراع شد که با آن می‌‌توانستند سنگ‌‌ها و مصالح ساختمانی را برش دهند.

برش سنگ در دوران قدیم

سنگبری در ایران

سنگ‌‌بری در ایران قدمتی ۷ هزار ساله دارد. از سنگ‌‌ها در بناها، معابد و ساختمان‌‌ها استفاده می‌‌شد. استفاده از سنگ‌‌ها در بناهای ساختمانی و تزیینی از زمان هخامنشایان و ساسانیان رواج پیدا کرد. از نمونه‌‌های مشهور آن می‌‌توان به تخت جمشید، تخت سلیمان و غیره اشاره کرد.

تخت جمشید در شیراز

تخت سلیمان شهر تکاب

اولین کارخانه سنگ‌‌بری در ایران به سفارش آستان قدس رضوی در سال ۱۳۱۷ توسط کارشناسان آلمانی در مشهد تاسیس گردید. از تولیدات این کارخانه می‌‌توان به سنگ‌‌های حرم امام رضا (ع)، کاخ مرمر، بانک مرکزی و بانک سپه اشاره کرد.

سنگبری‌‌های تهران

اولین دستگاه سنگ‌‌بری در تهران در سال ۱۳۰۷ در منطقه‌‌ی نازی‌‌آباد استفاده شد. این دستگاه با تیغه‌‌های آهنی که با پودر و سیلیس کار می‌‌کرد و به اره گلی معروف بود کار می‌‌کرد. این اتفاق همزمان با ساخت کاخ مرمر رخ داد.

دستگاه بعدی در سال ۱۳۱۲ توسط گلداشمیت شرکت اشکودا در بازار تهران برای ساخت بانک ملی و ساختمان دادگستری استفاده شد.

طراحی بر روی سنگ متعلق به زمان هخامنشیان

در سال ۱۳۲۰ اولین کارخانه سنگبری در تهران تاسیس شد. از دیگر سنگبری‌‌های تهران می‌‌توان به کارخانه‌‌ای در جوادیه اشاره کرد که به صورت همزمان فعالیت می‌‌کردند. این کارخانه‌‌ها سنگ‌‌های حرم امام حسین (ع) در کربلا و حرم امام علی (ع) در نجف را تولید کردند.

در سال ۱۳۴۵ سنگبری‌‌های اصفهان، تهران و محلات به رشد بسیاری دست یافتند و توانستند اکتشاف، استخراج، حمل و برش سنگ را با دستگاه‌‌های نوین و با شیوه‌‌های روز دنیا انجام دهند.

در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰ واحد سنگبری در کشور در حال فعالیت می‌‌باشند.

کاخ مرمر در تهران

سنگبری‌‌های اصفهان

استان اصفهان از لحاظ زمین‌‌شناسی داراری بیشترین ذخایر سنگ در کشور می‌‌باشد. این ذخایر در رنگ و طرح بسیار متنوع می‌‌باشند. مانند سنگ مرمریت، گرانیت، تراورتن و چینی. به دلیل این ذخایر استان اصفهان در زمینه‌‌ی استخراج و فناوری سنگ‌‌های ساختمانی بسیار پیشرفته است و به یکی از مراکز اصلی کشور در زمینه‌‌ی تولید و فرآوری سنگ خام تبدیل شده است.

این صنعت فرصت‌‌های شغلی بسیاری را برای افراد در این استان فراهم آورده است و توانسته نقش مهمی در رشد اقتصاد کشور داشته باشد. هم‌‌چنین بسیاری از مشکلات فرهنگی و اقتصادی در این استان به دلیل اشتغال‌‌زایی کاهش یافته است.

در حال حاضر نزدیک به ۱۵۰۰ کارخانه سنگ‌‌بری در استان اصفهان فعالیت می‌‌کنند. با استفاده از تکنولوژی‌‌های نوین و رشد فناوری و تجهیزات در زمینه‌‌ی سنگ‌‌بری، فعالیت این مراکز باید رو به پیشرفت برود و بتوانند تولیدات بهتری را در زمینه‌‌ی سنگ‌‌بری انجام دهند.

استان اصفهان به عنوان قطب صنعت سنگ کشور فعالیت می‌‌کند. اما این صنعت با مشکلات فراوانی در زمینه‌‌ی استخراج، تولید و فروش مواجه است.

در کشور ما ایران منابع و ذخایر گوناگون و با ارزشی وجود دارند. سنگ‌‌ها در بین تمامی صنایع به دلیل استفاده‌‌های فراوان از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردارند.

ایران با داشتن ۷ میلیارد تن ذخیره‌‌ی سنگی تنها در۲ درصد تجارت سنگ دنیا نقش دارد. به‌‌همین دلیل این صنعت نیاز به باز‌‌نگری و باز‌‌نویسی سیاست‌‌ها و برنامه‌‌های تولیدی مجدد دارد.

صنعت سنگ نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می‌‌کند. با پیشرفته‌‌تر شدن تجهیزات و دستگاه‌‌ها، کیفیت سنگ‌‌های تولید شده افزایش می‌‌یابد و تولیدات بهتری حاصل می‌‌شود. این امر به رشد اقتصادی کمک بسیاری می‌‌کند.

رقابت با فروشندگان خارجی از وظایف مهم تولید‌‌کنندگان داخلی می‌‌باشد، کشور ما از غنی‌‌ترین کشورهای دنیا در این زمینه می‌‌باشد، با استفاده درست از منابع و سرمایه‌‌های ملی نباید در این رقابت شکست بخورد.

سنگ‌‌بری به شیوه‌‌ی امروزی

در ابتدا اولین کاری که بعد از ورود سنگ به کارخانه باید انجام داد، قواره‌‌دار کردن سنگ‌‌های بی‌‌قواره است.

به طور کلی برش سنگ‌‌های از دو طریق انجام می‌‌شود. برش با استفاده از اره و برش با استفاده از قله‌‌بر.

 1. برش با اره

برش با اره از رایج‌‌ترین روش‌‌های امروزی برش سنگ به‌‌حساب می‌‌آید. این روش در کارخانه‌‌هایی با ظرفیت بالای تولید استفاده می‌‌شوند. بلوک‌‌های سیمانی توسط اره الماسه برش داده می‌‌شوند. اره الماسه دو نوع سخت‌‌بر و نرم‌‌بر دارد.

 1. برش با استفاده از دستگاه قله‌‌بر

دستگاه‌‌های قله‌‌بر در ابعاد و اندازه‌‌های مختلفی وجود دارند. به طور کلی در این دستگاه‌‌ها از تیغه‌‌های دایره شکل یا دیسکی استفاده می‌‌شود که روی آن‌‌ها گمنت‌‌های الماسه کار گذاشته شده است.

دستگاه برش قله‌‌بر

روش‌‌های نوین در سنگ‌‌بری

پیشرفت علم و تکنولوژی در جهان بر‌‌ روی زندگی بشر بسیار تاثیر گذاشته است. صنایع با سرعت در حال رشد می‌‌باشند و نقش انسان در آن‌‌ها هر‌‌روز تغییر شکل می‌‌دهد. در گذشته نقش انسان بیشتر به‌‌صورت فیزیکی بود، اما در حال حاضر بیشتر دستگاه‌‌ها جای انسان‌‌ها را اشغال کرده‌‌اند. اما طراحی، اجرا و مدیریت دستگاه‌‌ها و ماشین‌‌آلات به عهده‌‌ی انسان می‌‌باشد.

در صنعت سنگ‌‌بری نیز ماشین‌‌آلات و تجهیزات نوین توانستند این صنعت را بسیار گسترش دهند. در ادامه به تعدادی از روش‌‌های نوین و مدرن مورد استفاده در صنعت سنگ‌‌بری اشاره خواهیم کرد.

برش واتر‌‌جت

برش واتر‌‌جت یکی از جدید‌‌ترین روش‌‌های برش سنگ می‌‌باشد. در این روش واتر‌‌جت‌‌های موتور‌‌های آبی قابلیت برش دارند. این دستگاه با فشار بالای آب و یا مخلوطی از آب و ماده‌‌ی سا‌‌ینده می‌‌تواند طیف گسترده‌‌ای از مواد را برش بزند.

برش با دستگاه واتر‌‌جت

قدرت فشار واتر‌‌جت بسیار بالا است و می‌‌توانند مواد سختی مانند سنگ، شیشه، آلومینیوم و سرامیک را برش بزند.

مبنای اصولی کار دستگاه واتر‌‌جت CNC است. CNCمخففCOMPUTER NUMERICAL CONTROL است. منظور دستگاه‌‌هایی هستند که طبق سیستم کنترل عددی از طریق کامپیوتر کار می‌‌کنند.

برای برش با دستگاه واتر‌‌جت ابتدا طرح به‌‌صورت عددی و خطی در یکی از نرم‌‌افزار‌‌های برداری مانند اتو‌‌‌‌کد، کورل و غیره طراحی گردد و در مرحله‌‌ی بعد این طرح در نرم‌‌افزار دیگری به Gcode تبدیل می‌‌شود. بعد از تبدیل طرح، کد درست شده به کامپیوتر داده می‌‌شود و موادی که در دستگاه قرار می‌‌گیرد طبق برنامه برش می‌‌خورد.

مواد مصرفی در دستگاه واتر‌‌جت بسیار ساده می‌‌باشند. آب خالص و یا آب به‌‌همراه مواد ساینده مواد اصلی دستگاه واتر‌‌جت می‌‌باشند. از آب برای برش مواد با استحکام کم مانند شیشه و فایبر‌‌گلاس و از مخلوط آب و مواد ساینده برای مواد با استحکام بالا مانند سنگ و فلزات استفاده می‌‌شود.

از ویژگی‌‌های دستگاه واتر‌‌جت انعطاف‌‌پذیری بالای آن می‌‌باشد. با این دستگاه می‌‌توان طرح‌‌های مختلف و گوناگون را در ابعاد و اندازه‌‌های مختلف با استفاده از مواد ساده و به‌‌راحتی برش زد. این دستگاه در صنعت و تولید نقش مهمی را داشته است.

دستگاه واتر‌‌جت در حال برش و طراحی بر روی سنگ

فشار آب در دستگاه واتر‌‌جت قابل تنظیم می‌‌باشد. در این دستگاه‌‌ها تلاش بر این بوده تا به فشار آب بالا دست پیدا کنند، زیرا برای برش مواد سخت مانند سنگ و فلزات آب مصرفی باید با جریان فشار بسیار زیادی تنظیم شود تا توانایی برش را داشته باشد. به‌‌همین دلیلاین دستگاه توسط آب باریکه‌‌ای مخلوط با مواد سا‌‌‌‌ینده و با فشار بسیار زیادی که توانایی برش اجسام را دارد، کار می‌‌کند.

سرعت برش دستگاه واتر‌‌جت برای تمامی مواد ثابت نمی‌‌باشد و به عوامل گوناگونی بستگی دارد. ساختار ماده‌‌، ضخامت ماده، طرح برش، کیفیت برش و وا‌‌شر‌‌های مورد استفاده از عوامل تعیین کننده در سرعت برش دستگاه می‌‌باشند.

خدمات برش‌‌ واتر‌‌جت برای شما فوایدی دارد که در ادامه به ‌‌آن‌‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • قابلیت برش تمام مواد( انواع سنگ‌‌ها، به‌‌ ویژه برای معرق سنگ)
 • عدم ایجاد تنش حرارتی
 • کیفیت برش در لبه‌‌ها ( عدم نیاز به مرحله پرداخت و ماشین کاری)
 • امکان اجرا و برش طرح‌‌های پیچیده و دشوار
 • قدرت برشی بسیار بالا
 • دقت و ظرافت بالای برش ( دقت این دستگاه برابر با ۰٫۱ میلیمتر می‌‌باشد)
 • Gap یا عرش برش یا ریزش کار یا خوراک دستگاه واتر‌‌جت ۱میلیمتر می‌‌باشد.

دستگاه واتر‌‌جت

قیمت دستگاه واتر‌‌جت در بازار بسیار متفاوت است. امروزه این دستگاه‌‌ها در کشور با انواع کار‌‌کرد‌‌ها و برند‌‌های مختلف موجود می‌‌باشند که هر‌‌کدام خصوصیات و ویژگی‌‌های متفاوتی با دیگری دارد. اما به طور کل دستگاه‌‌هایی که در بازار وجود دارند را می‌‌توان به دستگاه‌‌های چینی، ایرانی و اروپایی تقسیم کرد.

دستگاه‌‌های چینی از لحاظ کیفیتی از دیگر دستگاه‌‌ها پایین‌‌تر می‌‌باشند اما قیمت پایین‌‌تری نیز دارند.

نمونه‌‌ای از دستگاه واتر‌‌جت

سنگبری کوهستان

کارخانجات و موسسات بسیاری در زمینه‌‌ی صنایع سنگ فعالیت می‌‌کنند. فعالیت این گروه‌‌ها در زمینه‌‌ی تولید، فر‌‌آوری، حمل و نقل سنگ می‌‌باشد.

بسیاری از افراد جامعه برای خرید سنگ‌‌ اطلاعات کافی را ندارند و نمی‌‌دانند چه سنگی برای چه فضا و یا محیطی مناسب است، چه سنگی با کیفیت است، چگونه سنگ غیر اصل را تشخیص دهند، مشخصات فنی سنگ چگونه باید باشد و بسیار مسائل دیگر. در این بین اعتماد به کارخانه و یا موسسه‌‌ای که سنگ و خدمات مورد نیاز خود را از آن‌‌جا دریافت کنند کار ساده‌‌ای نمی‌‌باشد. یکی از راه‌‌هایی که می‌‌شود از آن طریق به جواب درست دست پیدا کرد برسی و تحقیق در مورد شرکت‌‌هایی است که از جایگاه ثابتی در بازار برخوردارند و به قولی امتحان خود را پس داده‌‌اند و شما مطمئن خواهید بود که رضایت شما را جلب خواهند کرد.

سنگبری کوهستان در زمینه‌‌ی تولید سنگ از پیشگامان صنعت سنگ می‌‌باشد. از مشاوره‌‌ی قبل از خرید، بهترین محصولات و خدمات پس از فروش را می‌‌توانید از آن‌‌ها دریافت کنید و به نتیجه‌‌ی کار نیز مطمئن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *