انواع و هزینه و ترفند های سنگ کاری ساختمان

/ / مقالات
C:\Users\Naji\Documents\New folder (14)\ckstones-changchun-cover-1347x800.jpg

نمای ساختمان

پس از اتمام مراحل ساخت یک بنا، بخشی از آن که مورد توجه عموم قرار می‌گیرد، نمای خارجی است. نمای خارجی در واقع پوششی برای ساختمان است که نه‌تنها آن را در برابر عوامل محیطی گوناگون حفظ می‌کند، بلکه جذابیت و زیبایی منحصربه‌فردی بدان می‌بخشد. نمای ساختمان، یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت آن است، بنابراین لازم است اصول انتخاب مصالح به همراه رعایت مسائل زیبایی‌شناختی، جزو اولویت‌های ساختمان‌سازی قرار گیرد.

سنگ ساختمانی

معماران و طراحان داخلی برای طراحی هرچه چشمگیرتر فضاهای داخلی خانه و فضاهای اداری، به سنگ‌های ساختمانی خاصی نیاز دارند که در کنار زیبایی و تنوع طرح، باکیفیت و مقاوم بوده و هزینه معقولی هم داشته باشند.

نمای سنگ

یکی از پوشش‌های مناسب برای نمای ساختمان، استفاده از نمای سنگ است که روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب سنگ نمای ساختمان، باید مناسب با شرایط آب‌وهوایی محیط انتخاب شود تا دوام نمای ساختمان بیشتر شود. نمای سنگی، از جمله نماهای لوکس است که زیبایی و جذابیت خود را در طول زمان‌های مختلف به نمایش می‌گذارد و با استفاده از انواع سنگ ساختمانی اجرا می‌شود. قیمت سنگ نما، در مقایسه با سایر مصالحی که برای نماکاری استفاده می‌شوند، بالاتر است. نمای رومی یکی از نماهای سنگی است که زیبایی حیرت‌آوری به ساختمان می‌بخشد.

انواع سنگ ساختمانی

توجه داشته باشید که سنگ‌ها از نظر نوع تخلخل، سختی، شکل، رنگ و اندازه به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. قبل از هر چیز بهتر است بدانید که سنگ نمای مناسب برای ساختمان شما، دقیقاً به سبک معماری بنا و کاربرد آن مرتبط است. سنگ‌های آنتیک، یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌توان برای طراحی داخلی فضاهای خانگی و اداری از آن استفاده کرد. در صورتی که برای ساختمان از سبک معماری سنتی اروپایی استفاده کرده باشید، بهترین گزینه استفاده از سنگ‌های روشن است که از آن جمله می‌توان به مرمریت و تراورتن اشاره کرد.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن، از جمله پرکاربردترین سنگ‌های ساختمانی در ایران است که به صورت‌های مختلفی فرآوری می‌شود و می‌توانید از آن در هر منطقه آب‌وهوایی به منظور نماسازی استفاده کنید. سنگ تراورتن «محلات» کیفیت، مشخصات فنی و شاخصه‌های خاص منطقه خود را به همراه دارد که با سنگ نقاط دیگر ایران متفاوت است؛ به همین دلیل در ثبت جهانی، جغرافیای کالا درج شده و این محصول با عنوان «تراورتن محلات ایران» به ثبت رسیده است. سنگ تراورتن دارای رنگ‌های متنوعی است و این تنوع رنگ، به دلیل اختلاف ترکیبات موجود هنگام رسوب‌گذاری در عناصرش است. علت محبوبیت سنگ تراورتن در چند سال اخیر، وجود ویژگی‌های مثبت فراوان و تنوع بسیار زیاد در آن است. این تنوع در سنگ‌های تراورتن سبب تنوع در قیمت سنگ نیز می‌شود که باعث می‌شود افراد با بودجه‌های متفاوت بتوانند از انواع این سنگ‌ها بهره‌گیری کنند. در حال حاضر، سنگ تراورتن به عنوان گران‌ترین و البته ارزان‌ترین سنگ نما در بازار مصالح ساختمانی عرضه می‌شود و در ابعاد و رنگ‌های مختلف، به عنوان سنگ نمای ساختمان به فروش می‌رسد.

ویژگی‌های سنگ نمای مرغوب

سنگ نما باید چسبندگی قابل قبولی به سیمان داشته باشد. در صورت عدم چسبندگی مناسب پس از گذشت زمان، امکان سقوط سنگ بالا خواهد رفت. یکی از روش‌های تشخیص سنگ خوب از سنگ نامرغوب این است که توسط یک وسیله فلزی چند ضربه به سنگ بزنید. یک سنگ باکیفیت و بدون ترک، سنگی است که صدای شیشه بدهد، از این رو اگر در اثر وارد آمدن ضربه، سنگ صدای شیشه از خود ساطع کند، بدون تردید سنگی سالم و بدون ترک و پوسیدگی خواهد بود.

سند استون، اسلب

«سند استون» نیز مثل تراورتن، جزو سنگ‌های رسوبی است و از ماسه و کانی‌هایی نظیر سیلیس اکسید آهن تشکیل شده است. سنگ‌ها معمولاً براساس ابعاد قیمت‌گذاری می‌شوند. بزرگ‌ترین ابعاد سنگ اسلب است که قیمت آن از همه بیشتر است. از اسلب برای پوشش دیوار و کف مکان‌های عمومی و لابی‌های ساختمان‌های بزرگ استفاده می‌شود. اسلب‌ها معمولاً ابعاد بزرگ‌تر از یک متر دارند.

سنگ چینی، ماسه‌سنگ، کوارتزیت

سنگ نمای کریستال یا سنگ چینی دارای مقاومت خوبی است و برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان و برای سنگ‌فرش داخلی و بیرونی مناسب است. ماسه‌سنگ چون تخلخل زیادی دارد، با جذب آب زیادی روبه‌رو می‌شود و در مقابل یخ‌زدگی مقاومت دارد. کوارتزیت، سنگ دگرگونی غیرفلزی است که از کوارتز ساخته شده است. زمانی که یک ماسه‌سنگ غنی از کوارتز تحت گرما، فشار و فعالیت شیمیایی قرار می‌گیرد، دگرگون شده و سنگ کوارتزیت ایجاد می‌شود.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت از دسته سنگ‌های آهکی به شمار می‌آید که از پرمصرف‌ترین و بهترین سنگ‌های ساختمانی نیز هست. به دلیل امتیازات زیادی که این سنگ دارد، مورد توجه بسیاری از سازندگان قرار گرفته است. مرمریت‌ها با تم رنگی روشنی که دارند، بیشتر در فضاهای داخلی ساختمان جهت روشن کردن فضا استفاده می‌شوند. سنگ مرمر یا اونیکس، یکی از زیباترین سنگ‌های طبیعی است که طرفداران زیادی در دنیا دارد. سنگ مرمر، جزو سنگ‌های لوکس و لاکچری جهان است. این سنگ در برابر سرما، یخبندان، و اشعه نور خورشید بسیار مقاوم است و جذب آب کمی دارد. سنگ مرمریت، برخلاف گرانیت سخت نیست و به دلیل عدم مقاومت کافی در برابر تغییرات آب‌وهوایی، برای نمای خارجی ساختمان قابل استفاده نیست.

مرمریت مشکی، مرمریت سفید، مرمریت طوسی

سنگ مرمریت از تنوع رنگ بالایی برخوردار است. یکی از رنگ‌هایی که در این سال‌ها از محبوبیت بالایی در بین طراحان و معماران برخوردار است، سنگ مرمریت مشکی است. این نوع مرمریت، اصولاً از استقامت و مقاومت بالا و طرح‌های متنوعی برخوردار است. سنگ مرمریت سفید چرمی به دلیل ثابت بودن رنگ سفید آن و همچنین به دلیل تشابه بسیار زیاد به سنگ تراورتن سفید، کاربرد زیادی در نماهای کلاسیک و مدرن دارد. سنگ مرمریت سفید، هرچه در معرض نور آفتاب قرار گیرد، سفیدتر خواهد شد. و اما برخی ویژگی‌های سنگ مرمریت طوسی عبارتند از: مقاومت فشاری متناسب، ساپ‌پذیری عالی،‌ تخلخل مناسب، جذب آب ناچیز.

نمای خشک

نمای خشک به نمایی گفته می‌شود که در ساخت آن از ملات سیمانی و یا دوغاب استفاده نشود. نمای خشک دارای انواع گوناگونی از جمله نمای سنگ خشک، سرامیک خشک، نمای آلومینیوم کامپوزیت، و یا چوب است. نمای خشک ضمن کاهش زمان و هزینه نصب، معمار و سازنده را در اجرای نمای دلخواه خود یاری می‌رساند. نمای خشک، نشان‌دهنده خلاقیت سازنده ساختمان و تمایل وی به ارائه چیزی منحصربه‌فرد و تحت تأثیر دادن بینندگان به معنای واقعی کلمه است.

نمای آجری

آجر عنصری زیبا است که در طراحی نمای خارجی ساختمان، از زمان‌های گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است و باعث خلق نمایی متفاوت و ماندگار می‌شود. ویژگی‌های مثبت شیمیایی و فیزیکی آجر، تولید آسان، قیمت مناسب، همخوانی آن با معماری ایرانی، و مقاومت زیاد آن در برابر ضربه و آتش‌سوزی باعث شده است که امروزه در طراحی نمای خارجی بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و تجاری از آن استفاده شود.

نمای شیشه‌ای

نمای شیشه‌ای ساختمان، از جمله پرهوادارترین نمای ساختمانی است که در تمام ساختمان‌های مسکونی، اداری و یا تجاری به چشم می‌خورد. این نوع نما که به «نمای شیشه‌ای کرتین وال» نیز معروف است، نقش بسزایی را در تأمین نورِ فضای داخلی به عهده دارد.

نمای چوبی

نمای چوبی را این روزها به صورت ساده، یا در ترکیب با شیشه و فلز در ساختمان‌‌های مدرن، به‌خصوص خانه‌‌های ویلایی زیاد می‌بینیم. در ساخت نمای چوبی، ‌از چوب‌‌های فراوری‌‌شده استفاده می‌شود؛ چرا که در برابر رطوبت، نفوذ حشرات و آتش‌سوزی مقاومت بالاتری دارند و در نتیجه، بهترین گزینه برای نمای ساختمانی با طول عمر بالا هستند.

نمای نانو

سنگ نمای طبیعی، جزو مصالح ساختمانی گران‌قیمت محسوب می‌شود که خاصیت عایق نیز ندارد و مثلاً ممکن است در تابستان ساختمان را بیش از حد گرم کند، در حالی که سنگ مصنوعی تولیدشده با استفاده از نانوفناوری علاوه بر اینکه تقریباً هرگز کثیف نمی‌شود، بسیار ارزان‌تر است و خاصیت عایق نیز دارد. نمای نانو، یک پوشش کاملاً نامرئی است که به حفظ سطوح مختلف، از جمله نمای ساختمان کمک می‌کند. به همین دلیل هم استفاده از نمای نانو کمک می‌کند تا ساختمان در برابر رطوبت و خسارات ناشی از آن ایمن باشد. استفاده از پوشش نمای نانو موجب می‌شود تا طول عمر ساختمان نیز افزایش یابد.

نمای کامپوزیت

ممکن است در طراحی نمای ساختمان از ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم استفاده شود. این کامپوزیت‌ها بسیار متنوع هستند و علاوه بر وزن اندک، در برابر حرارت و رطوبت مقاومت دارند و در رنگ‌های مختلفی در دسترس‌اند. یکی از سبک‌های محبوب کامپوزیت، کامپوزیت لانه‌زنبوری است. این کامپوزیت‌ها قابلیت شست‌وشو دارند و در برابر صدا، عایق هستند.

سنگ کف

از سنگ کف برای سنگ‌فرش کردن پارکینگ، حیاط، و کف منازل مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. سنگ‌های کف در فضای خارجی بنا، در حیاط و پیاده‌روها باید به نوعی انتخاب شوند که در برابر شرایط محیطی متفاوت، مقاوم و پایدار باشند و با گذشت زمان فرسوده، شکسته و تغییر حالت نداشته باشند. انتخاب تایل یا اسلب کاملاً به سلیقه مصرف‌کننده بستگی دارد و از هر دو گزینه می‌توان به عنوان سنگ کف ساختمان بهره گرفت.

نمای سیمانی

امروزه نمای سیمان شسته، یکی از پرطرفدارترین، مقاوم‌ترین و مستحکم‌ترین نماهاست که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف قابل اجراست. استفاده از این ملات در نماسازی، استحکام بنا را حفظ کرده و به دوام و پایداری ساختمان کمک می‌کند؛ علاوه بر آن، سیمان باعث افزایش عمر ساختمان نیز می‌شود. هرچند، ترک‌پذیری این نوع نماها از معایب آن محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *