انواع روش استخراج سنگ های ساختمانی

/ / مقالات

سنگبری

سنگ یکی از پرکاربردترین مواد برای ساخت نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی خانه‌ها محسوب می‌شود. برای استفاده از سنگ در نما و دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها، ابتدا باید آنها را برش داد. برای برش سنگ، ابزارآلات فراوانی وجود دارد. اکثر این ابزارآلات برای یک برش ایده‌آل، نیازمند صرف نیروی زیاد و تجربه بالا هستند. اما امروزه با پیشرفت و رشد تکنولوژی، دستگاه‌های سنگبری توانسته‌اند با کمترین نیرو و کمترین تجربه کاری، بهترین سطح برش را برای شما ایجاد کنند.

برش سنگ و سرامیک برای قسمت‌های مختلفی از ساختمان همچون نما، یکی از هزینه‌برترین و سخت‌ترین قسمت‌های ساختمان‌سازی است. اولین دستگاه سنگبری در ایران، در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی همزمان با ساخت کاخ مرمر با تیغه‌های آهنی که با پودر و سیلیس کار می‌کرد و به «اره‌گلی» معروف بود، در منطقه نازی‌آباد تهران ساخته شد. ۵۰ درصد سنگ‌های زینتی کشور در استان اصفهان تولید می‌شوند. ۱۰ درصد سنگ استخراجی از معادن، سنگ‌های مرغوبی است که مستقیماً صادر می‌شود.

سنگبری سنتی و مدرن

از آنجا که سنگبریهای سنتی، معمولاً محصولی با کیفیت پایین‌تر نسبت به سنگبریهای مدرن ارائه می‌دهند، در این سنگبریها بهترین کوب‌های سنگ تهیه نمی‌شود. علاوه بر این که این نوع سنگبریها به ازای هر واحد مترمربع سنگ گرانیت که تولید می‌کنند، ارزش افزوده کمتری ایجاد می‌کنند. اما از مزایای این سنگبریها این است که با سرمایه‌گذاری بسیار کمتر در ظرفیت مشابه با سنگبریهای مدرن، قابل راه‌اندازی هستند.

خدمات برش واترجت

«برش واترجت»، از جمله برش‌های بسیار باکیفیت محسوب می‌شود. این برش به جهت اینکه ایجاد گرما نمی‌کند و خاصیت برشکاری سرد دارد، روی قطعه کار اثری به جا نمی‌گذارد. مزیت اصلی برش واترجت، توانایی برش مواد بدون تغییر در ساختار ماده است که علت آن، ماهیت سرد بودن برش می‌باشد. در واقع، در این عملیات بدون آنکه تنش حرارتی به فلز وارد شود، پروسه برش صورت می‌گیرد و برخلاف برش گرم، تغییر ساختاری در فلز و سایر مواد رخ نمی‌دهد. علاوه بر این، هیچ تنشی نیز به ماده وارد نمی‌شود.

سنگبریهای تهران

بیش از ۸۰ درصد واحدهای سنگبری تهران از سال ۱۳۶۸ تا سال ۱۳۸۵، به خارج از این شهر منتقل شده‌اند. بخشی از آنها، تغییر کاربری داده‌اند و ده درصد باقیمانده در سال‌های بعد، از شهر خارج شدند. کارخانه‌های تولید سنگ که در شهر تهران فعالیت داشتند، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، آلاینده شناخته شدند و به همین دلیل، این مراکز به بیرون از تهران منتقل شده‌اند.

سنگبری اصفهان

استان اصفهان با توجه به قرار گرفتن موقعیت جغرافیایی خود در مرکزیت ایران و دسترسی به تمامی معادن سنگ، به عنوان قطب اصلی تولید سنگ ساختمان به شمار می‌آید و کارخانه سنگبری اصفهان از رشد بالایی برخوردار است. سنگبریهای اصفهان در شهرک‌های صنعتی رضوانشهر، محمودآباد، دولت‌آباد و نجف‌آباد واقع شده‌اند.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت، یکی از زیباترین سنگ‌هایی است که توانسته نظر بسیاری را به خود جلب کند. این سنگ از دسته‌سنگ‌های آهکیِ دگرگون‌شده است و به دلیل خلل و فرج کمتری که نسبت به سنگ‌های تراورتن دارد، مقاومت نسبی و وزن بیشتری دارد. همچنین نسبت به سنگ‌های گرانیتی، مقاومت و وزن کمتری داراست. زیبایی سنگ مرمریت، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود و این سنگ را می‌توانید در انواع رنگ‌ها و طرح‌های مختلف مشاهده کنید.

سنگ سفید

سنگ سفید عباس‌آباد، یکی از بهترین سنگ‌های تراورتن در ایران است که از چشمه‌های آب گرم به وجود آمده است. سنگ تراورتن سفید عباس‌آباد، ظاهری بسیار زیبا دارد و به عنوان سنگی زینتی، در نمای خارجی و داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگ مشکی

رنگ مشکی موجود در سنگ گرانیت، به دلیل وجود کانی‌های بیوتیت و هورنبلند است. هرقدر میزان این کانی‌ها بیشتر باشد، سنگ مشکی‌تر است. البته سنگ گرانیت مشکی در مقایسه با دیگر سنگ‌های ساختمانی مشکی، رنگ یکدست‌تری دارد. ناگفته نماند که میزان و نوع کانی بر روی مقاومت سنگ‌ها تأثیری ندارند.

مرمریت سفید

سنگ‌های مرمریت سفید، به علت رنگ سفید خالص، بافت صاف و یکدست، و رنگ خوب در بازار بسیار محبوب‌اند. مرمریت‌های سفید در کیفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند. کیفیت این سنگ، با میزان سفیدی آن رابطه مستقیم دارد. یعنی هرقدر سنگ سفیدتر باشد، باکیفیت‌تر است و طبعاً قیمت آن بالاتر می‌رود. همچنین روشن بودن زمینه سنگ، از عوامل تعیین‌کننده کیفیت آن است.

مرمریت سیاه

تمامی سنگ‌های مرمریت، حاصل تبلور مجدد کربنات کلسیم و سایر مواد معدنی نظیر رس و میکا است. این مواد تحت شرایط دما و فشار بالا، دچار دگرگونی شده و در نهایت بلورهای پیوسته‌ای از کلسیت تشکیل می‌دهند. مرمریت سیاه نیز با شرایطی مشابه، تبلور یافته و سنگی با زمینه سیاه و رگه‌های روشن تشکیل می‌شود.

مرمریت طوسی

مرمریت طوسی، جزو یکی از لوکس‌ترین سنگ‌های ساختمانی و یکی از بهترین و خوش‌رنگ ترین سنگ‌های مرمریت است و رنگ و موج‌های زیبای آن، چشم‌ها را مسحور می‌کند. معدن این سنگ، در فاصله بین آباده و سمیرم واقع در منطقه خسروشیرین است. این سنگ مرمریت، مناسب برای انواع نمای ساختمان، کنار پله و انواع دکور است. سنگ‌های مرمریت دودی و مرمریت طوسی‌رنگ، یکی از زمینه‌رنگ‌های پرطرفدار از مرمریت‌های ایرانی در میان مشتریان اروپایی است که برخلاف استقبال زیادی که از جانب مشتریان صادراتی صورت گرفته، در بازارهای داخلی به آن توجهی نمی‌شود و همین مورد موجب شده هر گاه از آنها نام برده می‌شود، ناخودآگاه جنبه صادراتی خود را نشان دهد.

سنگ اسلب

سنگ اسلب، یک نوع برش بزرگ از کوپ سنگ‌هاست که دارای ضخامت و ابعادی بزرگ‌تر از سنگ‌های رایج و برای استفاده در نما، دیوار، کف و پله است. این نوع برش از سنگ، انواع و مدل‌های مختلفی دارد و با رگه‌های طبیعی و زیبای خود در ابعاد بزرگ و یکپارچه، جلوه بسیار زیبایی دارد. این سنگ بزرگ یک‌تکه به دلیل ابعاد بزرگ، فرآوری نسبتاً پیچیده‌ای دارد و نیازمند دستگاه‌های برش مخصوص است و به همین دلیل، قیمت آن بالا و زیبایی آن به دلیل یکپارچه بودن دوچندان است.

سنگ چینی

استفاده از سنگ چینی برای نما و فضای خارجی، کاملاً فنی و صحیح است و این سنگ، از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب، بین گرانیت و تراورتن قرار دارد؛ بدین معنی که به اندازه سنگ تراورتن، جذب‌کننده و نه به اندازه گرانیت، نچسب است. سنگ چینی، از مقاومت بالایی در برابر هوازدگی‌های سطحی و عمیق برخوردار است، از این رو با خیالی آسوده می‌توان از آن در نمای ساختمان استفاده کرد. این سنگ به دلیل رنگ روشن خود، به مقدار ناچیز گرما را جذب می‌کند، از این رو سنگی خنک به شمار می‌آید.

سنگ لاشتر

سنگ لاشتر، دارای زمینه‌های رنگی مشکی، طوسی، طوسی مشکی و همچنین طوسی خاکستری است. از نظر ظاهری بر روی سطح آن، خطوط نامنظم سفیدرنگی قرار گرفته که موجب جذابیت و منحصربه‌فرد شدن آن شده است. سنگ مرمریت مشکی لاشتر که زمینه آن مشکی مایل به طوسی است، برای طراحی‌های خاص در قسمت‌های مختلف ساختمان و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود. سنگ مرمریت مشکی لاشتر، جذب آب بسیار پایین و مقاومت بالایی دارد. سنگ مرمریت مشکی لاشتر، به صورت تامبل یا سندبلاست و یا تیشه‌ای با ضخامت ۳ سانتیمتری، برای کف در فضاهای باز مناسب است. معدن سنگ مرمریت لاشتر در جنوب اصفهان و در فاصله ۳۰ کیلومتری از کارخانه نگین سنگ کویر واقع است.

سنگ لاشتر طوسی

سنگ لاشتر طوسی، یکی از پرفروش‌ترین سنگ‌های طبیعی مرمریت است. این سنگ، در قسمت‌های مختلف ساختمان مثل کف فضاهای عمومی، سینما، لابی، کافی‌شاپ و حتی سرویس‌های بهداشتی بسیار پرکاربرد است. سنگ لاشتر پس از فرآوری، به رنگ طوسی با رگه‌های سفید تبدیل می‌شود. این سنگ مرمریت، شهرت جهانی دارد و افراد زیادی آن را با سنگ «پیترا گری» ایتالیا مشابه می‌دانند.

سنگ دیوار

«سنگ دیوار» بسته به نوع و محل دیوار، در چند دسته کلی قرار می‌گیرد: سنگ فضاهای بیرونی؛ سنگ دیوار حیاط و دیوار بیرونی؛ سنگ دیوار پارکینگ؛ سنگ فضاهای داخلی؛ سنگ حمام و سرویس بهداشتی؛ سنگ دیوار راه‌پله؛ سنگ های تزیینی دیوار خانه. مزایای استفاده از سنگ برای دیوار: زیبایی؛ عایق صداست و از اکو شدن صدا جلوگیری می‌کند؛ دیرتر کثیف و راحت‌تر تمیز می‌شود؛ انتقال روح و حس طبیعت. سنگ آنتیک که به آن «سنگ دکوراتیو» نیز گفته می‌شود، ظاهری زیبا داشته و مناسب تزیین دیوارهای داخلی ا‌ست. این سنگ، در ابعاد کوچک آماده و نصب می‌شود. طرح سنگ باعث ایجاد فضایی کلاسیک و آنتیک می‌شود و در صورت اجرای دکوراسیون داخلی کلاسیک، هماهنگی و زیبایی بیشتری را در آن شاهد خواهیم بود.

صنایع سنگ

در کشور ما ایران، صنایع سنگ مختلفی در حال فعالیت هستند: «صنایع سنگ سان»، با هدف تولید و برش سنگ‌های ساختمانی باکیفیت و قابل رقابت با کشورهای اروپایی، در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد. «صنایع سنگ وزین»، تولیدکننده انواع سنگ‌های ساختمانی شامل سنگ تراورتن، سنگ مرمریت، سنگ گرانیت، اسلب و کلیه مصنوعات سنگی است. «صنایع سنگ اورانوس»، با بهره‌گیری از جدیدترین و پیشرفته‌ترین فناوریهای ماشین‌آلات اروپایی، توانایی تأمین محصولات سنگی اعم از اسلب، تایل و پله را دارد. «صنایع سنگ ادیب والا»، از سال ۱۳۸۳ با هدف تولید و ارائه سنگ‌های ساختمانی، با استفاده از دستگاه‌های جدید ایتالیایی و بهترین کیفیت ساب و برش تأسیس شده است. «صنایع سنگ اتفاق برتر»، با به‌کارگیری کارشناسان متعهد و باتجربه و استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های فناوری سنگ در دو خط تایل و اسلب، تولیدکننده مرغوب‌ترین سنگ‌های ساختمانی با کیفیت صادراتی است. «سنگبری کوهستان»، تولیدکننده سنگ ترامیت بوکان با کیفیت بالا و صادراتی به صورت طولی، در شهرک صنعتی محمودآباد اصفهان واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *