آشنایی با خرید و فروش سنگ

/ / مقالات

آشنایی با خرید و فروش سنگ

مقدمه

سنگ‌‌ها در ساختمان‌‌سازی کاربرد‌‌های بسیاری دارند. از آن‌‌ها در نما‌‌ی ساختمان، کف، دیوارها و دیگر فضا‌‌های ساختمان استفاده می‌‌شود. متناسب با مکانی که سنگ در آن‌‌جا کار گذاشته می‌‌شود و کاربردی که دارد می‌‌توان سنگ مناسب را انتخاب کرد. سنگ‌‌هایی که برای ساختمان‌‌سازی استفاده می‌‌شوند انواع گوناگونی دارند.

 • سنگ مرمریت
 • سنگ مرمر
 • سنگ تراورتن
 • سنگ گرانیت
 • سنگ ترا استون
 • سنگ چینی
 • سنگ اسلب
 • سنگ لاشتر
 • سنگ باد‌‌بر
 • سنگ اونیکس
 • سنگ لایماستون

موارد‌‌ی که در بالا نام برده شد از انواع سنگ‌‌های پر‌‌کاربرد در زمینه‌‌ی ساختمان‌‌سازی و دکوراسیون ساختمان می‌‌باشد.

فروش سنگ

صاحبان سرمایه و کسب و کار در زمینه‌‌ی فروش و توزیع سنگ باید محصولات خود را متناسب با نیاز‌‌های بازار و تقاضا برای بعضی کالاها عرضه کنند تا بتوانند به سود دلخواه و جایگاه ثابت در بازار دست پیدا کنند.

فروش سنگ ساختمانی باید توسط متخصصان و افراد وارد در زمینه‌‌ی ساختمان‌‌سازی انجام شود، زیرا سنگ‌‌های ساختمانی کاربرد‌‌ها و مصارف متفاوتی دارند.

طراحی کاتالوگ و یا سایت فروش سنگ ساختمانی باید متناسب با استفاده و کاربرد سنگ باشد و حاوی اطلاعات جامع و کاملی در‌‌باره‌‌ی سنگ‌‌ها، موارد مصرف و محدودیت‌‌های مصرفی باشد.

تعدادی از سنگ‌‌ها علاوه بر تقاضای بالایی که برایشان وجود دارد، در صنعت صادرات نیز بسیار پر‌‌تقاضا می‌‌باشند. سنگ مرمریت از نمونه‌‌ی این سنگ‌‌ها می‌‌باشد. از این سنگ در کف‌‌پوش ساختمان، مراکز تجاری، راه‌‌پله، پارکینگ و غیره استفاده می‌‌شود.

صادرات و فروش سنگ تزیینی مرمریت به کشورهای حوزه خلیج فارس مانند دبی، امارات و کشورهای همسایه مانند عراق انجام می‌‌شود. هم‌‌چنین به کشورهای استرالیا، امریکا و کانادا این سنگ صادر می‌‌شود.

انواع سنگ مرمریت تزیینی

انواع سنگ مرمریت تزیینی

 

سنگ مرمریت تزیینی

خرید سنگ

برای خرید سنگ، علاوه بر سلیقه‌‌ی شخصی و علاقه باید به عوامل متعدد و مهم دیگری نیز توجه داشت. برای چه شما به قصد خرید سنگ دارید؟ پاسخ این سئوال می‌‌تواند اولین قدم برای خرید سنگ باشد. به‌‌غیر از مصارف تزیینی و شخصی، اگر قصد خرید سنگ ساختمانی را دارید، بهتر است از متخصصان و مشاوران فعال و آگاه در این زمینه کمک بگیرید. نوع سنگی که شما برای قسمت‌‌های مختلف خریداری می‌‌کنید متفاوت می‌‌باشد. برای خرید سنگ نما باید به مسائل زیبایی شناختی و هم‌‌چنین مقاومت سنگ توجه داشت. اگر برای دکوراسیون مانند سنگ کف، دیوار، راه‌‌پله و قسمت‌‌های دیگر ساختمان قصد خرید دارید باید به مسائل دیگری نیز توجهکنید. در ادامه به مواردی که در خرید سنگ ساختمانی مهم می‌‌باشد اشاره خواهیم کرد.

 • مقاومت فشاری سنگ

سنگی که قصد خرید آن را دارید باید متناسب با مکان و کاربردی که دارد مقاومت در برابر فشار را داشته باشد.

برای سنگ نما مقاومت فشاری باید kg/cm 300باشد. زیرا فشار حاصل از تنش و نشست ساختمان به این میزان است.

برای سنگ کف مقاومت به مکان و فضای مورد استفاده بستگی دارد. به طور مثال برای واحد‌‌های مسکونی حداقل ۵۰۰ kg/cm می‌‌باشد.

 • جذب آب سنگ

تمامی سنگ‌‌های موجود توانایی جذب آب دارند اما میزان توانایی در سنگ‌‌های مختلف متفاوت است. به طور مثال اگر در محیط مرطوب و باران‌‌زا زندگی می‌‌کنید سنگ‌‌های لایماستون گزینه‌‌ی مناسبی نیستند، زیرا این سنگ‌‌ها جذب آب بالایی دارند و این خاصیت درصد لک‌‌پذیری را بالا می‌‌برد و سنگ کثیف و زودتر از زمان مورد نظر پوسیده می‌‌شود.

در سنگ نما‌‌ی بیرونی میزان جذب آب نباید بیشتر از ۲% باشد. در نمای داخلی این درصد اهمیت چندانی ندارد زیرا در برابر ناملایمات جوی قرار ندارند و می‌‌توان از هر‌‌ سنگ ساختمانی در آن استفاده کرد.

 • کاربرد سنگ

از مهم‌‌ترین نکاتی که در خرید سنگ مطرح است، کاربرد آن می‌‌باشد. به طور مثال اگر سنگ را برای نمای بیرونی لازم دارید باید از بین سنگ‌‌های گرانیت، تراورتن و یا چینی (کریستال) انتخاب کنید، زیرا این سنگ‌‌ها در برابر نور خورشید، حرارت و سرما مقاوم هستند و رنگ و ساب خود را از دست نخواهند داد.

برای سنگ کف در منازل و فضاهای مسکونی بهتر است از سنگ‌‌های مرمریت و سنگ‌‌های چینی( کریستال) استفاده کرد.اما برای محیط‌‌های تجاری و اداری سنگ‌‌های گرانیت، کریستال و مرمریت گزینه‌‌ی مناسبی می‌‌باشد.

برای پارکینگ‌‌ها گرانیت و برای محوطه‌‌ و پیاده‌‌رو‌‌ها تراورتن و گرانیت مناسب می‌‌باشند.

 • شکل و اندازه سنگ

متناسب با فضای سالن و محیطی که سنگ را برای آن اندازه گرفتید، باید اندازه‌‌ی سنگ را تعیین کرد. اگر سالن شما بزرگ است می‌‌توانید سنگ‌‌های بزرگ با ابعاد ۱۰۰*۱۰۰ و یا ۱۰۰*۸۰ استفاده کنید، در این صورت بند‌‌های کمتری دیده می‌‌شود و سالن حالت یکپارچگی به‌‌خود می‌‌گیرد. برای سالن‌‌های کوچک نیز به همین شکل باید عمل کرد. انتخاب سنگ باید متناسب با فضا و اندازه‌‌ی محیطی شما باشد.

 • ذخیره سنگ

میزان مصرف سنگ متناسب با پروژه‌‌ای که قرار است سنگ در آن استفاده شود متفاوت است. اگر شما باید سنگی را برای پروژه‌‌ی بزرگی انتخاب و تهیه کنید باید اطمینان خاطر داشته باشید که ذخیره‌‌ی مورد نیاز برای آن سنگ وجود دارد. به طور مثال سنگ مرمریت سفید به دلیل شرایط استخراج و تقاضای بالا و صادرات آن به شکل برنامه‌‌ریزی شده تولید و به‌‌صورت محدود در بازار عرضه می‌‌شود، به همین دلیل برای انجام پروژه‌‌های عظیم گزینه‌‌ی مناسبی نمی‌‌باشد.

 • قیمت سنگ

در بازار سنگ‌‌ها با قیمت‌‌های متفاوتی وجود دارند. بسیاری از آن‌‌ها سورت‌‌های مشابهی نیز دارند. برای انتخاب سنگ باید بودجه‌‌ی خود را نیز در نظر بگیرید.معادنی که سنگ‌‌های صادراتی دارند و یا تقاضای بالا دارند، سنگ‌‌ها‌‌یی با قیمت بالاتری نیز تولید می‌‌کنند. در این شرایط می‌‌توانید مشابه آن سنگ را از معادن دیگر پیدا کنید.

از دیگر دلایل تاثیر‌‌گذار بر قیمت سنگ سایز و نوع فر‌‌آوری آن می‌‌باشد. فر‌‌آوری به شیوه‌‌ی اره و اسلب از قیمت بالاتری نسبت به قله‌‌بر برخوردار است، در این صورت اگر بودجه‌‌ی شما برای خرید سنگ اسلب کافی نمی‌‌باشد می‌‌توانید سنگ‌‌هایی با سایز کوچک‌‌تر انتخاب کنید.

 1. نوع فر‌‌آوری سنگ

نوع و شیوه‌‌ی فرآوری می‌‌تواند در قیمت سنگ تاثیر بگذارد. نوع فر‌‌آوری شامل موارد‌‌ی چون دقت برش، گونیا بودن، رزین و اپوکسی، ضخامت سنگ، ساب سنگ، سورت سنگ و غیره می‌‌باشد. بسیاری بر این باورند که سنگ‌‌ها تولید نمی‌‌شوند بلکه فر‌‌آوری می‌‌شوند، اما این یک اشتباه رایج در جامعه است. سنگ‌‌ها موادی طبیعی هستند که بدون افزودن ماده‌‌ای به آن در کارخانه‌‌ها متناسب با نیاز و طرح فر‌‌آوری می‌‌شوند.

 1. رنگ سنگ

سنگ‌‌ها دارای بی‌‌شمار رنگ و طرح می‌‌باشند. در انتخاب سنگ به نوع سنگی که انتخاب می‌‌کنید دقت کنید، زیرا تعدادی از سنگ‌‌ها رنگشان در طول زمان و با عوض شدن شرایط جوی تغییر می‌‌کند. به طور مثال اگر برای نمای بیرونیکه در معرض نور خورشید است از سنگ‌‌های مرمریت و لایماستون استفاده کنید، بعد از گذشت مدتی این سنگ‌‌ها دچار تغییر رنگ می‌‌شوند، اما سنگ‌‌هایی مانند تراورتن و گرانیت در برابر نور خورشید مقاومت بالاتری دارند.

شما می‌‌توانید با در نظر داشتن موارد بالا و هم‌‌چنین مشورت با افرادی که در این زمینه از تخصص و مهارت کافی برخوردارند بهترین و مناسب‌‌ترین سنگ را انتخاب کنید.

سنگ نما

برای خرید سنگ‌‌ نما ( داخلی و خارجی)بایدتوجه داشت که سنگ‌‌ها بدون ترک‌‌، شیار، شکستگی و رگه‌‌های سست، پوسیدگی و خلل و فرج باشند.

سنگ‌‌های گرانیت، تراورتن و سند استون از جمله سنگ‌‌های مناسب برای نمای خارجی ساختمان می‌‌باشند.

نکته مهم در‌‌باره‌‌ی نمای خارجی ساختمان، نصب درست سنگ می‌‌باشد. باتوجه به اختلاف دما، تغییر فصل و انبساط و انقباض سنگ باید به درستی و با روش‌‌های مناسب نصب گردد.

در نمای داخلی تقریبا تمام سنگ‌‌ها را می‌‌توان به‌‌کار برد.اما نوع فضا و طراحی داخلی ممکن است در انتخاب رنگ و طرح سنگ محدودیت‌‌هایی را ایجاد کند.

کف سنگ

در انتخاب سنگ کف علاوه بر علاقه باید نکات دیگری هم‌‌چون ایمنی، نوع و کاربرد سنگ و قیمت آن را نیز در نظر گرفت.

به دلیل بالا بودن قیمت سنگ کف، بسیاری از طراحان داخلی و ساختمان سازان از آن صرف نظر می‌‌کنند و مواد دیگری مانند پارکت، کاشی و یا سرامیک را جایگزین می‌‌کنند.

از نکات مهم در انتخاب سنگ کف مقاومت بالای این سنگ در برابر ضربه، خط و خش و اجسام نوک تیز و حفظ مناسب دما می‌‌باشد.

کف فرش برای فضاهای داخلی مسکونی

انتخاب سنگ به عنوان کف‌‌فرش در فضاهای مسکونی زیبایی و جذابیت بسیاری را به فضا می‌‌دهد. هم‌‌چنین سنگ‌‌ها به‌‌دلیل دوام و استحکام بالا، مقاومت در برابر اشیای تیز، ساب‌‌پذیری و نگهداری خوب سرما‌‌یش و گرما‌‌یش در مقایسه با دیگر کف‌‌پوش‌‌ها ( سرامیک، پارکت و غیره) از محبوبیت بیشتری برخوردارند. بهترین گزینه نیز مرمریت‌‌ها می‌‌باشند. اما اصلی‌‌ترین دلیلی که از سنگ‌‌ها در کف فضا‌‌ها استفاده نمی‌‌شود، قیمت سنگ کف است که برای سازنده گران خواهد بود و ترجیح می‌‌دهد از گزینه‌‌های دیگر استفاده کنند.

کف‌‌فرش بام و پیاده‌‌رو

استفاده از سنگ‌‌های تراورتن، چینی و گرانیت بسیار برای کف‌‌فرش بام و پیاده‌‌رو‌‌ها مناسب است. این سنگ‌‌ها در برابر یخ‌‌زدگی، فشار و رطوبت بسیار مقاوم می‌‌باشند.

سنگ کف مرمریت

عوامل موثر بر قیمت سنگ

متناسب با کیفیت، رنگ، طرح و عوامل دیگر قیمت سنگ‌‌ها تعیین می‌‌شود. برای هر سنگی این عوامل متفاوت است و برای قیمت‌‌گذاری باید هر‌‌کدام از آن‌‌ها را به‌‌صورت جدا در نظر گرفت.

قیمت سنگ مرمریت

سنگ مرمیت از سنگ‌‌های محبوب و پر‌‌طرفدار در زمینه‌‌ی ساختمان‌‌سازی می‌‌باشد. این سنگ داراری رنگ‌‌ها و طرح‌‌های متفاوتی است. سنگ مرمریت به‌‌دلیل ساختار آینه‌‌ای و براقی که دارد به فضا زیبایی و آرامش می‌‌دهد. هم‌‌چنین این سنگ از قدرت ساب‌‌پذیری بالایی نیز برخوردار است.

عواملی که در قیمت سنگ مرمریت موثر می‌‌باشند را در ادامه مورد برسی قرار می‌‌دهیم.

 1. کیفیت و آنالیز سنگ

آنالیز شرایط فیزیکی و شیمیایی سنگ مهم‌‌ترین عامل در تعیین کیفیت سنگ می‌‌باشد. هر‌‌چقدر آنالیز به درجه‌‌ی کیفی مطلوب سنگ نزدیک‌‌تر باشد، قیمت سنگ نیز افزایش می‌‌یابد.

سنگ مرمریت سفید

سنگ مرمریت مشکی

 1. رنگ و طرح سنگ

سنگ‌‌های مرمریت تنوع بسیاری در طرح و رنگ نسبت به دیگر سنگ‌‌های ساختمان دارند و هر‌‌چقدر این طرح خاص‌‌تر و نایاب‌‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد.

 1. قطر و ابعاد سنگ

کاربرد سنگ‌‌های مرمریت بیشتر در سنگ‌‌فرش‌‌ها می‌‌باشد. در سنگ‌‌فرش‌‌ها ضخامت یا قطر اهمیت بالایی دارد زیرا باید مقاومت بالایی داشته باشند.

در زمینه‌‌ی ابعاد نیز قیمت سنگ با آن ارتباط مستقیم دارد، بدین منظور که هر‌‌چقدر سنگ بزرگ‌‌تر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. زیرا برای برش سنگ‌‌های بزرگ از تکنولوژی‌‌های به‌‌روز‌‌تر و مدرن‌‌تری استفاده می‌‌شود.

 1. سورت دقیق سنگ

هر‌‌چقدر سورت سنگ دقیق و یکدست‌‌‌‌تر باشد قیمت سنگ نیز بیشتر خواهد شد. سنگ‌‌های مرمریت در سورت‌‌های مختلف در بازار وجود دارند، این سنگ‌‌ها پس از برش و ساب سورت‌‌بندی می‌‌شوند. امروزه دستگاه‌‌های به‌‌روزی برای سورت‌‌بندی سنگ‌‌ها استفاده می‌‌شوند.

 1. نوع فر‌‌آوری سنگ

نوع رزین یا اپوکسی، استفاده از تکنولوژی UV ،دقت در برش و گونیا بودن سنگ، نوع بسته‌‌بندی و حمل و نقل سنگ و عوامل دیگری در تعیین قیمت سنگ مرمریت بسیار اهمیت دارد.

قیمت سنگ چینی

سنگ چینی یکی از انواع سنگ مرمریت می‌‌باشد. نام دیگر این سنگ کریستال است. این سنگ از معادن داخلی کشور استخراج می‌‌شود و در طرح‌‌ها و رنگ‌‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از معروف‌‌ترین سنگ‌‌های چینی متعلق به استان کرمان می‌‌باشد.

سنگ چینی هر‌‌چقدر سفید‌‌تر باشد و رگه‌‌های کمتری داشته باشد، قیمت بالاتری دارد. این سنگ هم در نمای ساختمان و هم در فضای داخلی ساختمان کاربرد دارد.

سنگ چینی سفید

عواملی که در قیمت سنگ چینی تاثیر‌‌گذار هستند را در ادامه برسی خواهیم کرد.

 1. نوع سنگ
 2. نداشتن ناخالصی و پوسیدگی در سنگ
 3. ساب سنگ
 4. گونیا بودن سنگ
 5. سورت دقیق و حداقل بازی رنگ
 6. نوع متریال مصرفی در فر‌‌آیند تولید سنگ (رزین و اپوکسی، اشعه و غیره)
 7. لب‌‌پر نبودن و سالم بودن سنگ
 8. قطر و ضخامت سنگ
 9. بسته‌‌بندی و حمل و نقل سنگ

برش اسلب و اره باعث بالا رفتن قیمت سنگ می‌‌شود. اگر بودجه‌‌ی شما برای خرید چنین سنگی کافی نیست می‌‌توانید از سنگ‌‌هایی با سایز‌‌های کوچکتر و طرح‌‌های مشابه استفاده کنید.

سنگ چینی ازنا

کلام آخر

صنعت سنگ، صنعت پیچیده‌‌ و بسیار گسترده‌‌ای می‌‌باشد. اگر قصد خرید و یا فروش سنگ را دارید بهتر است قبل از انجام هر‌‌کاری اطلاعات لازم در آن زمینه را بدست آورید و از افراد متخصص مشاوره بگیرید.

هم‌‌چنین مواردی که در بالا گفته شد می‌‌تواند به شما کمک کند تا سنگ‌‌های غیر اصل و بی‌‌کیفیت را شناسایی کنید و بهترین سنگ را نیز برای خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *